لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۸

ارتش اسرائیل حمله به کاروانی در غزه را که می‌خواست به سمت جنوب حرکت کند تکذیب کرد


بمباران نوار غزه پس از حمله تروریستی حماس در اسرائیل ادامه دارد.
بمباران نوار غزه پس از حمله تروریستی حماس در اسرائیل ادامه دارد.

سخنگوی نیروهای دفاعی اسرائیل حمله ارتش اسرائیل به گروهی از غیرنظامیان که قصد فرار از شمال غزه به سمت جنوب را داشتند، رد کرد.

روز گذشته تصاویری از انفجار در مسیر یک کاروان به سمت جنوب منتشر شد که به ادعای شبه‌نظامیان حماس به کشته شدن ۷۰ نفر که «بیشتر شان زنان و کودکان» بودند، انجامیده بود.

خبرگزاری‌ها و شبکه‌های مختلف بین‌المللی روز گذشته این ادعا را به شکل گسترده‌ای پوشش داده بودند. موضوعی که با توجه به «دستور تخلیه» مناطق شمالی نوار غزه از سوی ارتش اسرائیل، انتقادات زیادی را در پی داشت.

در ویدئوهایی که توسط شبکه‌ سی‌ان‌ان و ان‌بی‌سی «تایید» و منتشر شده بود، تخریب گسترده در خیابان صلاح الدین - مسیر اصلی تخلیه - دیده می‌شد. تعدادی از اجساد، از جمله اجساد کودکان، روی یک تریلر تخت مسطح دیده می‌شد که به نظر می‌رسد برای دور کردن مردم از شهر غزه استفاده شده است.

اما یک سخنگوی ارتش اسرائیل یک روز پس از انتشار گسترده این ادعا، روز یکشنبه در مصاحبه‌ای به شبکه سی‌ان‌ان گفت که «ارتش اسرائیل به کاروان در خیابان صلاح الدین حمله نکرده است.»

به گفته پیتر لرنر، سخنگوی ارتش اسرائیل «امروز صبح بود که توانستیم تایید و اعلام کنیم که این حمله توسط ارتش اسرائیل نبوده است.»

لرنر گفت که از تصاویری که ارتش اسرائیل مشاهده کرده است، به نظر می‌رسد که «انفجار از پایین رخ داده است»، که حاکی از «نوعی وسیله انفجاری» است.

شبه‌نظامیان حماس در مورد این ادعاها مبنی بر اینکه این کاروان در مقابل حمله هوایی اسرائیل توسط یک بمب در زمین مورد اصابت قرار گرفته است، اظهار نظری نکرده است.

ارتش اسرائیل روز جمعه به بیش از نیمی از ۲ میلیون نفر ساکن غزه هشدار داد که منطقه شمالی این منطقه ساحلی را به دلیل احتمال حمله زمینی تخلیه کنند. گروه‌های حقوق بشر و منتقدان این اقدام را «غیرممکن» و مساوی با «جنایت جنگی» توصیف کردند.

حماس، گروه شبه‌نظامی تحت حمایت جمهوری اسلامی که حملات تروریستی مرگبار هفته گذشته به اسرائیل را انجام داد و منجر به کشته شدن حداقل ۱۳۰۰ نفر در اسرائیل شد، به مردم غزه گفته است که بیانیه اسرائیل را نادیده بگیرند و در غزه بمانند.

با ادامه حملات هوایی اسرائیل به غزه، برخی از مردم تصمیم گرفتند خانه‌های خود را به توصیه ارتش اسرائیل رها کنند و به وسیله وسایل مختلف به سمت جنوب بروند.

XS
SM
MD
LG