لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۸

یادبود هولوکاست در اسرائیل با یهودستیزی روزافزون همزمان شده است


بخش انگلیسی صدای آمریکا - اسرائیل یکی از پراهمیت ترین روزهای سال آن کشور - «روز یابود هولوکاست» - را در حالی برگزار می کند که رئیس جمهورش به دولت نسبت به بیش از حد گرم گرفتن با اروپایی ها هشدار می دهد.

رئوون ریولین رئیس جمهوری اسرائیل می گوید: «ایده های برتری جویی، خلوص ملی، بیگانه هراسی، یهودستیزی آشکار از جناح چپ و راست در اروپا موج می زند.»

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل رهبران مجارستان، لیتوانی و لهستان را که همه از بنای «یادبود هولوکاست» بازدید کردند، میزبانی کرده است. اما دولت های راستگرای آنها متهم هستند که نقش کشورهایشان در کشتار جمعی یهودیان طی «جنگ جهانی دوم» را کم اهمیت جلوه می دهند.

ریولین گفت: «همه احزاب راستگرا در اروپا به این باور ندارند که کنترل مهاجرت یا حفظ شخصیت یگانه آنها یهودستیزی یا بیگانه هراسی است. اما نیروهای سیاسی که یهودستیزی و نژادپرستی بخشی از گفتار و ایدئولوژی شان است، هرگز نمی توانند متحد ما باشند.»

ریولین افزود، سیاست بهانه ای برای گرم گرفتن با آنهایی نیست که می کوشند نقش شان در هولوکاست را تحریف کنند.

نتانیاهو از یهودی ستیزی همه طرف ها، راست، چپ و اسلام افراطی سخن گفت و حملات مرگبار به کنیسه ها و تخریب گورستان های یهودیان در ایالات متحده را یادآور شد.

نخست وزیر اسرائیل همچنین کاریکاتور شماره اخیر نیویورک تایمز را محکوم کرد که در آن ترامپ را با یک عرقچین یهودی بر سر ترسیم کرده، که نتانیاهو را در قالب یک سگ با قلاده می کشد.

نیویورک تایمز از این بابت پوزش خواست، سردبیر صفحه را توبیخ و ارتباطش با آن کاریکاتوریست را قطع کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG