لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۲

عملیات نظامی اسرائيل به موازات تلاش‌های دیپلماتیک برای برقراری آتش‌بس در غزه شدت گرفت


غزه. آرشیو
غزه. آرشیو

تانک‌های اسرائيلی روز سه‌‌شنبه و در دومین روز از دور تازه‌ حمله به غزه، پیشروی بیشتری در این شهر کردند و فلسطینی‌های بیشتری به دلیل حملات اسرائيل از خانه‌های خود فرار کردند.

هلال احمر فلسطینی‌ها اعلام کرد که به دلیل دستور تخلیه، اغلب کلینیک‌های پزشکی شهر غزه فعالیت ندارند.

به گزارش رویترز، گروه شبه‌نظامی فلسطینی حماس نیز گفت این حملات می‌تواند مذاکرات آتش‌بس را به خطر بیندازد.

میانجی‌های قطری و مصری با حمایت ایالات متحده، این هفته تلاش‌های خود را برای رسیدن به یک توافق آتش‌بس با هدف پایان دادن به جنگ غزه و آزادی گروگان‌های اسرائیلی در ازای آزادی فلسطینی‌های زندانی در اسرائیل سرعت بخشیدند.

ادامه حمله اسرائيل در روز سه‌شنبه به شمال غزه در حالی است که مقامات ارشد آمریکایی در منطقه بودند تا در پی امتیازاتی که حماس در هفته گذشته داد، برای رسیدن به آتش‌بس تلاش کنند. اما حماس به نقل از اسماعیل هنیه، رهبر این گروه، روز دوشنبه گفت عملیات نظامی شدت گرفته اسرائيل «می‌تواند روند مذاکرات را به نقطه اول بازگرداند.»

شاخه‌های مسلح حماس و جهاد اسلامی اعلام کردند که با راکت‌های ضدتانک و خمپاره با نیروهای اسرائیلی در شهر غزه جنگیدند و تلفاتی نیز برجای گذاشتند. هیچ واکنش فوری از سوی ارتش اسرائیل به این ادعاها گزارش نشد.

ارتش اسرائيل در بیانیه‌ای گفت عملیاتش در شهر غزه پس از اطلاعاتی است که حاکی از حضور نیروهای حماس و «جهاد اسلامی» حکایت دارد. در این بیانیه آمده است که نیروهای اسرائیلی ده‌ها جنگجوی فلسطینی را از حذف و سلاح‌های متعددی را کشف کردند.

در همین حال مقامات بهداشتی فلسطینی گفتند حملات هوایی اسرائیل در روز سه شنبه شش نفر را در یک خانه در شهر غزه، ۹ نفر را در دو خانه در مرکز غزه و سه نفر را در رفح در حاشیه جنوبی نوار غزه کشت.

به گفته منابع بیمارستانی، یک حمله اسرائيل به گروهی از فلسطینی‌ها در اردوگاه البریج در مرکز نوار غزه دست‌کم هفت کشته برجای گذاشت که بیشترشان کودک بودند.

جنگ جاری در ۷ اکتبر (۱۵ مهر) آغاز شد، زمانی که جنگجویان به رهبری حماس بطور ناگهانی به جنوب اسرائیل حمله کردند و بر اساس آمار اسرائیل، حدود ۱۲۰۰ نفر را کشتند و حدود ۲۵۰ گروگان را گرفتند. حماس مورد حمایت جمهوری اسلامی است و رهبران این حکومت از حمله حماس ابراز خرسندی کرده بودند.

به گفته مقامات بهداشت غزه، از آن زمان تاکنون بیش از ۳۸ هزار فلسطینی در حمله نظامی اسرائیل کشته شده‌اند.

پس از آنکه حماس هفته گذشته بخش مهمی از پیشنهاد آتش‌بس آمریکا را پذیرفت، امیدها در میان ساکنان غزه برای توقف درگیری‌ها زنده شد. اما جان کربی، سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید روز دوشنبه گفت هنوز شکاف‌ها بین دو طرف باقی است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، اصرار دارد که این توافق نباید مانع از سرگیری جنگ اسرائیل شود. او گفته است جنگ تا زمانی که اسرائيل به اهداف جنگی خود، از جمله نابودی حماس به عنوان یک تهدید علیه اسرائيل، برسد ادامه خواهد داشت.

یک مقام فلسطینی نزدیک به تلاش‌های میانجی‌گری برای آتش‌بس گفت که گام بعدی را اسرائیل باید بردارد.

XS
SM
MD
LG