لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۲

در پاسخ به پرتاب راکت توسط ستیزه‌جویان، اسرائیل غزه را هدف حملات موشکی قرار داد


در چند ماه اخیر هربار بعد از پرتاب راکت از غزه، ارتش اسرائیل مواضعی را هدف قرار داده است.
در چند ماه اخیر هربار بعد از پرتاب راکت از غزه، ارتش اسرائیل مواضعی را هدف قرار داده است.

بخش انگلیسی صدای آمریکا - ارتش اسرائیل روز جمعه گفت، به فاصله کوتاهی پس از شلیک سه فروند راکت توسط ستیزه جویان فلسطینی به سوی اسرائیل - که دو فروند آن رهیابی شد - اهداف ستیزه جویان در نوار غزه هدف حملاتی وسیع قرار گرفته است.

گزارشی از تلفات یا وارد آمدن آسیبی عمده در جریان حملات متقابل شبانه در دست نیست. این حملات در میانه تشدید تنش ها و پس از انتشار طرح صلح خاورمیانه پرزیدنت ترامپ رخ می دهد.

فلسطینیان مردم را به اعتراضاتی گسترده از جمله در اورشلیم دعوت کرده اند.

غزه در ماه های گذشته در جریان میانجیگری مصری ها و سازمان ملل متحد برای تثبت یک آتش بس غیررسمی بین اسرائیل و حماس نسبتا آرام بود.

حماس و تشکیلات خودگردان فلسطینی هر دو طرح صلح ترامپ را رد کرده اند. این طرح به اسرائیل امکان می دهد شهرک‌های یهودی‌نشین در دره اردن در کرانه باختری را به خاک خود ضمیمه کند. فلسطینی ها در ازای عمل به فهرستی از شروط از خودمختاری محدودی در غزه، بخش هایی از کرانه باختری و بعضی نقاط کم جمعیت اسرائیل برخوردار خواهند شد.

حماس می گوید همه گزینه ها در واکنش به طرح صلح پیشنهادی مد نظر است، اما تصور می شود این گروه ستیزه جو در پی جنگ با اسرائیل نباشد. ستیزه جویان فلسطینی از زمان تسلط حماس بر غزه سه جنگ ویرانگر با اسرائیل داشته اند.

مناطق فلسطینی در این روزها شاهد اعتراض هایی پراکنده در محکومیت طرح صلح ابتکاری ترامپ بود، اما انتظار می رود جمعه تظاهرات بزرگتری پس از نماز جمعه در مسجد الاقصی و دیگر نقاط شکل بگیرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG