لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۳

باراک حمله هوایی به سوریه را نشانه «عملی کردن حرف» دانست


اهود باراک، وزیر دفاع اسراییل برای اولین بار در مورد حمله هوایی به سوریه به صورت علنی اظهارنظر کرده است. آقای باراک مستقیماً تاکید نکرده که اسراییل مسئول این عملیات بوده است.

ایالات متحده و منابع امنیت منطقه اعلام کردند که هواپیماهای اسراییلی روز چهارشنبه به یک کاروان سوریه حمله کردند که به سمت لبنان در حرکت بود. این کاروان حامل موشکهای ضدهواپیما بود که احتمالاً برای گروه شبه نظامیان حزب الله ارسال می شد.

باراک روز یکشنبه (۳ فوریه) در «کنفرانس امنیتی مونیخ» گفت که این حمله هوایی «ثابت کرد که ما وقتی یک مسئله ای را مطرح می کنیم، در اجرای آن جدی هستیم ... به نظر ما ورود سیستم های سلاح های پیشرفته به لبنان نباید مجاز باشد». آقای باراک با اشاره به حمله هوایی فقط گفت نمی تواند مطلب بیشتری به گزارش هایی که در روزنامه ها منتشر شده اند، بیافزاید.

رسانه های دولتی سوریه از این حمله هوایی روایت دیگری را حکایت کرده و گزارش داده اند که این حمله تاسیسات تحقیقاتی نظامی حومه دمشق را هدف قرار داده است.

علی عبدالکرین علی، سفیر سوریه در لبنان گفته است «این گزینه» پیش روی دمشق است که در واکنش به حمله ای که گفته می شود اسراییل انجام داده است، واکنش «غافلگیرانه» داشته باشد. سفیر که با تارنمای «الاحد» صحبت کرده بود، در مورد اظهارات خود توضیح بیشتری نداد.

ایران، روسیه و حزب الله که متحدان دولت سوریه هستند، حمله اسراییل را محکوم کرده اند.

مقامات اسراییل در روزهای اخیر هشدار داده اند که دستیابی حزب الله به موشک های زمین به هوا از سوریه «قواعد بازی را تغییر خواهد داد».

ذاهی هانگبی، نماینده پارلمان اسراییل روز پنج شنبه گفت ترجیح اسراییل این است که قدرت های غربی این نوع سلاح ها را کنترل کنند. او گفته است جامعه بین الملل برای اتخاذ چنین اقدامی آمادگی ندارد و اسراییل را در «بحرانی» تنها گذاشته است که فقط خود می داند چگونه آن را حل و فصل کند.
XS
SM
MD
LG