لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۱

ليبرمن: جمهوری آذربايجان پايگاه هوايی در اختيار اسراييل قرار نداده است


ليبرمن: جمهوری آذربايجان پايگاه هوايی در اختيار اسراييل قرار نداده است
ليبرمن: جمهوری آذربايجان پايگاه هوايی در اختيار اسراييل قرار نداده است

اويگدور ليبرمن، وزير امور خارجه اسراييل، روز دوشنبه در باکو گفت گزارش های مربوط به تحويل پايگاه هوايی در آذربايجان برای حمله اسراييل به ايران کاملا بی اساس است.

در مصاحبه ای که از شبکه خبری آنس جمهوری آذربايجان پخش شد، وزير امور خارجه اسراييل گفت گزارش های منتشر شده در خصوص تحويل يک پايگاه هوايی جمهوری آذربايجان به اسراييل برای حمله به ايران کاملا بی اساس است.

در فروردين ماه، مجله فارن پالسی به نقل از چند مقام آمريکايی که نامشان را فاش نکرد نوشت منابع اطلاعاتی ايالات متحده بر اين باورند که اسراييل برای حمله به ايران، اجازه استفاده از يک پايگاه هوايی جمهوری آذربايجان را يافته است.

پس از انتشار گزارش مجله فارن پالسی، دولت آذربايجان با تکذيب اين خبر اعلام کرد خاک آذربايجان به هيچ وجه سکوی حمله به ايران نخواهد بود.

اويگدور ليبرمن گفت اين گزارش بيشتر شبيه داستان های علمی تخيلی است و به هيچ وجه واقعيت ندارد. ليبرمن افزود چنين گزارش هايی برای بد جلوه دادن روابط اسراييل و آذربايجان است.

اسراييل و جمهوری آذربايجان روابط تجاری گسترده ای دارند. آذربايجان به اسراييل نفت صادر می کند و از آن کشور اسلحه می خرد.

اويگدور ليبرمن که برای بزرگداشت بيستمين سال آغاز روابط اسراييل و آذربايجان به باکو رفته بود گفت وی در ملاقات با مقام های جمهوری آذربايجان در خصوص روابط تل آويو و باکو و نيز مسائل ايران مذاکره کرده است.

طی ماه های اخير، روابط ايران و جمهوری آذربايجان دچار تنش شده است. در بهمن‌ماه سال گذشته، وزارت امور خارجه ايران در بيانيه‌ای اعلام کرد برخی از عوامل ترور دانشمندان هسته ای ايران، در جمهوری آذربايجان تردد داشته اند و از برخی تسهيلات برای همکاری با شبکه‌های جاسوسی اسراييل، برخوردار بوده اند. مقام های باکو اظهارت تهران را رد کرده اند.

XS
SM
MD
LG