لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۲

نتانياهو: اجازه نمی دهيم افراطيون يک جنگ مذهبی راه بياندازند


نتانياهو: اجازه نمی دهيم افراطيون يک جنگ مذهبی راه بياندازند
نتانياهو: اجازه نمی دهيم افراطيون يک جنگ مذهبی راه بياندازند

دولت اسراييل می گويد، از اين پس با کسانيکه به نهادهای مذهبی و تأسيسات نظامی حمله کنند، با شدت عمل بيشتری، رفتار خواهد شد. اين مطلب زمانی اعلام شده است که خشونت يهوديان دست راستی عليه تخليه شهرکهای مورد اختلاف در کرانه باختری رود اردن، رو به افزايش دارد.

مسجد اوکاشا، متعلق به قرن دوازدهم بعد از ميلاد مسيح، واقع در مرکز شهر اورشليم، چندی پيش توسط عده ای به آتش کشيده شد، و در و ديوارهای آن با شعارهای ضداسلامی و ضدعربی پوشيده شده است، در جای جای روبنای ساختمان نيز عباراتی چون «برچسب قيمت» به چشم می خورد.

اينها رد پای اسراييلی های خشمگينی است که از تخريب شهرکهای يهوديان که بنا به حکم دادگاههای اسراييلی بطور غيرقانونی در زمينهای مورد اختلاف فلسطينيان و اسراييليها ساخته شده اند، عصبانی هستند.

محمود ابو عطا، سخنگوی اماکن مقدس مسلمانان، می گويد: اينگونه حمله ها عليه اماکن مذهبی مسلمانان، در حال افزايش است. به نظر می رسد يک گروه منسجم يهودی بطور سيستماتيک به مساجد، و اماکن مقدس مسلمانان و مسيحيان، حمله می کند.

به تازگی چندين مسجد، تعدادی موتور سوار عرب و سرپرست يک گروه اسراييلی ناظر بر فعاليتهای شهرک سازی در کرانه باختری، مورد حمله قرار گرفتند. و در مواردی مسلمانان نيز واکنش نشان داده اند.

دِنی روبِن استاين، مقاله نويس اسراييلی، می گويد: راست گرايان اسراييلی از راه اندازی خشونت ابايی ندارند. چون يک مسئله ايدئولوژيک است. از ديد آنها مسئله خيلی ساده است. ما در اين جزيره کوچک، وسط اقيانوس عربی گير کرده ايم. از ديد آنها، از خليج فارس تا اقيانوس اطلس همه متعلق به يک ملت عرب است.

نيروهای امنيتی اسراييل که مأمور نظارت بر کار تخريب شهرکهای غيرمجاز هستند، مرتب با حمله و آزار مهاجمان يهودی، مواجه هستند. آنها اخيراً به منطقه ممنوعه نزديک مرز اردن وارد شدند و يک صومعه متروک را اشغال کردند.

بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسراييل، می گويد، به هيچ وجه اجازه نمی دهد افراطيون يک جنگ مذهبی راه بياندازند.

آقای نتانياهو می افزايد: چيزی به نام جرم ايدئولوژيک وجود ندارد، جرم جرم است. کشور قانون دارد، حکومت و دموکراسی در کشور وجود دارد. هيچکس حق قانون شکنی ندارد. هيچ کس حق ندارد به سربازان نيروی دفاع اسراييل، حمله کند. هيچکس حق ندارد به پليس صدمه بزند.

از زمان طرح اين مطلب تا کنون چندين نفر دستگير شده و چند نفر در دادگاه، محکوم شده اند.

XS
SM
MD
LG