لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۹

دولت اسرائيل روز پنجشنبه بارديگر درخواست خود را برای آزادی گيلاد شاليت مطرح کرد


دولت اسرائيل روز پنجشنبه بارديگر درخواست خود را برای آزادی گيلاد شاليت سرباز اسرائيلی که چهارمين سال اسارت خود را پشت سر می گذارد، مطرح کرد.

شاليت از سال ۲۰۰۶ تا کنون به جز در يک نوار ويديو هرگز توسط کسی ديده نشده است، تنها نامه ای از وی به عنوان سند زنده بودن توسط حماس انتشار يافته و در تمام اين مدت ممنوع الملاقات بوده است.

مارک رِگو، سخنگوی دولت اسرائيل، روز چهارشنبه در اين زمينه گفت «چهار سال پيش سرباز جوان ما، گيلاد شاليت توسط حماس به گروگان گرفته شد. در خلال اين چهار سال او حتی يک ملاقات با صليب سرخ نداشته است. حماس قوانين بين المللی را آشکارا زير پا می گذارد. گيلاد شاليت بايد فوراً آزاد شود و به خانه و خانواده اش برگردد.»

ساعاتی پس از طرح اين موضوع از سوی سخنگوی دولت اسراييل مراسمی جهت حمايت از آزادی سرباز ربوده شدۀ اسراييلی در کنار ديوارهای شهر قديمی اورشليم برگزار شد.

برای بنيامين نتانياهو نخست وزير راست گرای اسراييل که از دير باز با ترويج شعار مبارزه با تروريسم در صحنه سياسی حضور داشته است، آزادی گيلاد شاليت در ازاء آزادی اعضای ارشدِ دربند حماس، وضعيت دشوار و پيچيده ای را به وجود آورده است.

البته مسألۀ تبادل زندانيان ميان حماس و دولت اسرائيل هنوز در مرحلۀ پيشنهاد باقی است، اما اسراييل روز يکشنبه بيستم ماه جاری در نتيجۀ فشارهای بين المللی سرانجام ناچار شد بسياری از محدوديتهای مربوط به محاصره اقتصادی نوار غزه را از ميان بردارد.

محاصرۀ اقتصادی نوار غزه، منطقۀ تحت کنترل حماس، از سه سال پيش با هدف منزوی کردن اين گروه و قطع کمکهای مردمی برای آنها توسط اسرائيل آغاز شد. حماس تا کنون حاضر نشده است تماميت ارضی اسراييل را به رسميت بشناسد.

XS
SM
MD
LG