لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۵

اسراييل استفاده از انرژی خورشيدی در سطح وسيع را آغاز می کند


اسراييل استفاده از انرژی خورشيدی در سطح وسيع را آغاز می کند
اسراييل استفاده از انرژی خورشيدی در سطح وسيع را آغاز می کند

اسراييل در تابستان امسال رسما استفاده از انرژی خورشيدی در سطح وسيعی را آغاز می کند. هدف کنار گذاردن انرژی های مضر برای محيط زيست است.

يک رشته صفحات خورشيدی در صحرای آفتابی و داغ نِجِو در اسراييل يکی از چندين مرکز توليد برق از طريق انرژی خورشيدی است که برق حدود هزار خانه را تامين خواهد کرد.

پروژه ای که پنج سال به طول انجاميده و ۲۰ ميليون دلار هزينه داشته است.

يوسف آبراهاموويتز، رييس شرکت برق آراوا در اسراييل، می گويد: «اين صحرا هميشه آفتابی است و ما از هر مترمربعی ۲۲۴۷ کيلووات در ساعت برق توليد می کنيم که تقريبا بيش از دو برابر برقی است که در اروپا توليد می شود. اين يکی از بهترين نقاط زمين برای توليد برق از انرژی خورشيدی است.»

در حالی که اسراييل تقريبا تمامی انرژی مورد نياز خود را از طريق واردات زغال سنگ و همچنين گاز طبيعی از مصر تامين می کند يوسف آبراهاموويتز می گويد آن کشور برای بی نيازی به کشور های منطقه بايد به انرژی های ديگر روی آورد.

دولت اسراييل همچنين حامی فناوری های جديد جهت توليد انرژی است و تصميم دارد تا سال ۲۰۲۰ ده درصد برق خود را از انرژی های جايگزين تامين کند.

ولی همه بر اين باور نيستند که انرژی خورشيدی بهترين راه توليد برق است.

پروفسور الييزر گيلادی، استاد دانشگاه تل اويو، می گويد: «برای توليد برق به زمين وسيعی احتياج داريم. به طور مثال برای توليد برقی معادل يک نيروگاه برق، ده هزار کيلومتر مربع سلول خورشيدی لازم است.»

پرفسور گيلادی در عوض به صرفه جويی در انرژی معتقد است.

انتظار می رود يک شبکه سلول های خورشيدی نصب شده در زمينی به وسعت ۱۲۵ هکتار در اسراييل بتواند يک سوم برق شهر تفريحی ايلات در کناره دريای سرخ را تامين کند.

XS
SM
MD
LG