لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۹

اسراييل روز يکشنبه ۵۰۰ زندانی فلسطينی را آزاد می کند


اسراييل روز يکشنبه ۵۰۰ زندانی فلسطينی را آزاد می کند
اسراييل روز يکشنبه ۵۰۰ زندانی فلسطينی را آزاد می کند

آزادی ۵۰۰ زندانی فلسطينی مرحله دوم قرارداد آزادی يک اسراييلی در مقابل ۱۰۰۰ فلسطينی است. اين اقدام واکنش متفاوتی را در ميان اسراييليان و فلسطينيان برانگيخته است.

اسراييل در ماه اکتبر، ۴۷۷ زندانی فلسطينی را که برخی در بمبگذاری های انتخاری و ساير حمله های مرگبار دست داشتند، آزاد کرد. در عوض گيلاد شاليط، سرباز اسراييلی که توسط ستيزه گران فلسطينين ربوده و اسير شده بود، آزاد شد.

حماس تعويض زندانيان را اعتباری برای خود می داند و از آن بهره برداری می کند.

فوزی برهوم، سخنگوی حماس، می گويد: ما در جنبش حماس راهی برای آزادی زندانيانمان پيدا کرديم و متعهد به آزادکردن تمامی زندانيانمان در اسراييل هستيم. مساله زندانيان همچنان يک امر مقدس است. حماس بهای آزادی اين زندانيان را پرداخت و ما بازهم بهای آزادی ساير زندانيان را می پردازيم.

اما مير ايندور، رييس «انجمن قربانيان تروريسم اسراييل» مخالف آزادی زندانيان فلسطينی است و می گويد: در ليست زندانيان، ما اسامی تروريست های بسياری را ديديم که تلاش کرده اند يهودی های بيگناه را بکشند. حالا از زندان آزاد می شوند و باز هم سعی می کنند دست به کشتن بزنند. ما فکر می کنيم دولت اسراييل نبايد مرحله دوم آزادی زندانيان را به اجرا گذارد؛ گرچه ما يک قرارداد را امضا کرديم ولی آن قرارداد تحت شرايط يک آدم دزدی امضا شد. اين پيمان قانونی نيست.

ولی در نابلس در کرانه غربی رود اردن، آسايش خاطری قابل لمس است بويژه برای مادران اين زندانيان.

زندان اسراييل روز چهارشنبه اسامی زندانيانی را که قرار است آزاد شوند، اعلام کرد.

XS
SM
MD
LG