لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۶

اسراييل بنای ۳۳۶ واحد مسکونی را در کرانه باختری رود اردن به مزايده گذاشت


اسراييل بنای ۳۳۶ واحد مسکونی را در کرانه باختری رود اردن به مزايده گذاشت
اسراييل بنای ۳۳۶ واحد مسکونی را در کرانه باختری رود اردن به مزايده گذاشت

سخنگوی وزارت ساختمان و مسکن اسراييل اعلام کرد دولت آن کشور بنای ۳۳۶ آپارتمان را در دو شهرک يهودی نشين در کرانه باختری رود اردن به مزايده گذاشته است. اين در حالی است که گسترش و بنای شهرک های يهودی نشين همچنان در کرانه باختری رود اردن ادامه دارد.

اين اقدام اسراييل به ادامه گسترش شهرک های يهودی نشين به تلاش های بين المللی برای از سرگيری گفتگوهای صلح خاورميانه ضربه ديگری وارد خواهد آورد. گفتگوی صلح بين اسراييل و مقام های فلسطينی به دليل بنای شهرک های يهودی نشين متوقف شده است.

انتظار می رود زمين تعيين شده برای بنای اين واحد های مسکونی در طی يک سال تقسيم شده و آپارتمان ها در طی سه سال برای سکونت اسراييليان آماده شود. اين اقدام دولت اسراييل انتقاد مقام های فلسطينی را برانگيخت.

قصان خطيب، سخنگوی تشکيلات خودگردان فلسطينی، گفت: «اسراييل با اصرار به گسترش شهرک سازی که تجاوز به حقوق فلسطينيان و قوانين بين المللی است قصد خود به تحليل بردن پروسه صلح را نشان می دهد و متاسفانه تمامی منطقه را به خطر می اندازد.»

بيش از دو سال است که گسترش شهرک سازی های يهودی مانع از تلاش های صلح در خاورميانه شده است. از يک سو اسراييل شهرک های يهودی نشين را در کرانه باختری رود اردن و شرق اورشليم گسترش می دهد و از سوی ديگر فلسطينيان می گويند تا زمانی که اسراييل گسترش شهرک سازی در زمين های اشغال شده را متوقف نسازد بر سر ميز مذاکره نخواهند نشست. بن بستی که گشايش آن هنوز معلوم نيست.

در همين حال فلسطينيان قصد دارند از سازمان ملل متحد بخواهند در سپتامبر سال جاری کشور فلسطين را به رسميت بشناسد.

XS
SM
MD
LG