لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۰

لايحه ليکود برای قطع کمکهای خارجی به مؤسسات غيردولتی در اسراييل


لايحه ليکود برای قطع کمکهای خارجی به مؤسسات غيردولتی در اسراييل
لايحه ليکود برای قطع کمکهای خارجی به مؤسسات غيردولتی در اسراييل

لوايح پيشنهادی ليکود، حزب راست گرای اسراييل در پارلمان اين کشور، به ويژه لايحه مربوط به محدود کردن کمکهای مالی خارجی به مؤسسه های غيردولتی اين کشور، با انتقادها و مشاجرات زيادی همراه بوده است. بسياری از اسراييلی ها می گويند، با به تصويب رسيدن اين لوايح، دموکراسی واقعی از اسراييل رخت برخواهد بست.

لوايحی که به تازگی از طرف راست گرايان پارلمان اسراييل پيشنهاد شده و تبليغ می شود، هراس زيادی در ميان بسياری از اسراييلی ها، بويژه مدافعان حقوق بشر و چپ گرايان ايجاد کرده است. اين افراد ابراز نگرانی می کنند که ارزشهای دموکراتيک در کشوری که خود را تنها کشور دموکراتيک در خاورميانه می داند، از طرف راست گرايان تهديد می شود.

يکی از اين لوايح در صورت تصويب، با اعمال محدوديتهای شديد عليه منابع مالی گروههای اسراييلی طرفدار حقوق بشر که غالباً از خارج تأمين می شوند، بالقوه آنها را فلج خواهد کرد.

لوايح ديگر، استقلال دادگاه عالی اسراييل را از بين خواهد برد، نهادی که مقتدرترين مرجع و نيروی ناظر بر حقوق و آزاديهای مدنی اسراييل به شمار می رود.

هنوز هيچيک از اين لوايح به قانون تبديل نشده و بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسراييل، تحت فشار شديد بين المللی است تا جلوی بعضی از اقدامات پيشنهادی اعضای حزب ليکود را بگيرد. به اين مناسبت روند بررسی اين لوايح در پارلمان بسيار کند پيش می رود.

به نظر اسراييلی ها، بويژه آنان که هفته گذشته در حمايت از موازين حقوق انسانی به خيابانها ريختند، اين تحولات بسيار هولناک به نظر می رسد.

اوفک بيرنهولتز، از اعضای جنبش سبز اسراييل در راهپيمايی تل آويو، در زمينه اين تحولات می گويد: به نظر من لوايحی که اخيراً در کنست پيشنهاد شده برای دموکراسی اسراييل خيلی بد است. آزادی بيان، انديشه و اجتماعات را محدود می کند. عرصه آزاديهای دموکراتيک را در اسراييل محدود می کند و از بين می برد.

کسانی که طرفدار متوقف شدن کمکهای مالی کشورهای خارجی به مؤسسات غيردولتی اسراييل هستند، می گويند، دريافت کمک از آنها توقع ايجاد می کند و باعث می شود آنها به خود اجازه دهند در امور داخلی اسراييل، دخالت کنند.

دانی دنون، از نمايندگان عضو حزب ليکود در پارلمان اسراييل، در تأييد اين نظر می گويد: ما دوست نداريم کسی به مؤسسات غيردولتی، نهادهای حقوق بشری اسراييل پول بدهد، چه برسد به اينکه دولتها به نهادهای سياسی کمک کنند. چنين کاری اساساً قابل قبول نيست. لايحه جديد نمی گويد به مؤسسات غيردولتی اسراييل نبايد کمک مالی بشود، می گويد دولتهای بيگانه حق ندارند به نهادهای سياسی اسراييل کمک مالی کنند.

اما منتقدان می گويند، هدف واقعی اين لايحه خفه کردن صدای چپ گرايان و گروههای طرفدار فلسطينيان است.

XS
SM
MD
LG