لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۸

نتانياهو بی حرمتی به دو گورستان مسلمانان و مسيحيان در شهر يافا را شديدا محکوم کرد


نتانياهو بی حرمتی به دو گورستان مسلمانان و مسيحيان در شهر يافا را شديدا محکوم کرد
نتانياهو بی حرمتی به دو گورستان مسلمانان و مسيحيان در شهر يافا را شديدا محکوم کرد

بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسراييل، در جلسه هفتگی کابينه خود حمله به دو گورستان مسلمانان و مسيحيان در شهر يافا را که روز شنبه روی داد، محکوم کرد. پليس اسراييل نيز رسيدگی به اين رويداد را آغاز کرده است.

آقای نتانياهو گفت: ما هيچگونه خرابکاری را تحمل نمی کنيم. به ويژه خرابکاری که هدف آن باورهای مذهبی باشد. اسراييل کشوری با سعه صدر بسيار و آزاد منش است و در عين حال، بسيار بی گذشت. ما برای باورهای دينی، همزيستی مسالمت آميز و احترام متقابل و بدون خشونت، تحمل و شکيبايی داريم. ولی در مقابل کسانی که اين ارزش ها و شيوه زندگی ما را ناديده می گيرند، شکيبايی نداريم.

روز شنبه در شهر يافا در دو گورستان مسيحيان و مسلمانان مجاور يکديگر چندين سنگ قبر شکسته شد. بر روی برخی ديگر نيز با رنگ عباراتی چون مرگ بر عرب ها و مرگ بر روس ها نوشته شده بود. به تلافی بی احترامی به اين گورستان ها کمی بعد يک بمب آتش زا به سوی يک کنيسه يهوديان پرتاب شد که موجب خسارت شد ولی به کسی آسيب نرسيد.

به نظر می رسد حمله به گورستان ها کار يک گروه جنگجوی غيرنظامی يهودی به نام «برچسب قيمت» باشد. اين گروه مخالف متوقف ساختن شهرک نشين های يهودی است و تاکنون چندين مسجد را آتش زده و به املاک فلسطينيان و اسراييليان خسارت وارد آورده است.

عابد ابو شخاده، فعال جنبش جوانان يافا، می گويد: مردم يافا اجازه نمی دهند يک گروه فاشيستی به محله ما بيايد و گورستان های ما را خراب کنند.

سخنگوی پليس اسراييل نيز گفت: پليس اسراييل رسيدگی به اين مساله را آغاز کرده است. ما برای يافتن مظنونان به اين حمله تمام تلاش خود را به کار می بريم. در همين حال برای جلوگيری از بروز احتمالی چنين رويدادی، ماموران گشتی را به آن ناحيه اعزام کرده ايم.

رويداد روز شنبه مردم يافا را به خشم آورد و با بالا گرفتن تنش، قبل از به پايان رسيدن روز، حدود ١۵٠ جوان يهودی و عرب يافا در اعتراض به بی احترامی به اين گورستان ها و حمله به کنيسه يهوديان، در کنار يکديگر دست به تظاهرات زدند. آنان پلاکارد هايی را حمل می کردند که بر روی آن نوشته شده بود «وحدت عليه نژاد پرستی در يافا» و «يافا مخالف نژاد پرستی و شهرک سازی است.»

يافا بخش باستانی تل آويو است و مسلمانان، مسيحيان و يهوديان در کنار يکديگر در اين شهر زندگی می کنند.

XS
SM
MD
LG