لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۴

هاآرتص: بنظر می رسد برادران عوفر با وزارت دفاع اسراييل به توافق رسيده اند


هاآرتص: بنظر می رسد برادران عوفر با وزارت دفاع اسراييل به توافق رسيده اند
هاآرتص: بنظر می رسد برادران عوفر با وزارت دفاع اسراييل به توافق رسيده اند

اوضاع ايران و خاورميانه و ماجرای روابط پنهانی ايران و اسراييل در کانون توجه تحليل گران روزنامه های جهان قرار دارند.

روزنامه پوليتيکو نوشته است بعضی از رسانه های منتقد دولت پرزيدنت اوباما پافشاری می کنند که شواهدی در مورد تلاش جمهوری اسلامی برای دستيابی به سلاح هسته ای وجود ندارد؛ و واشنگتن تهديد ايران را بزرگ نمايی می کند؛ اما گزارش اخير آژانس بين المللی انرژی اتمی خلاف اين نظر را ثابت می کند؛ و نشان می دهد که برنامه هسته ای تهران واقعاً جای نگرانی دارد. چنانکه در گزارش آژانس آمده است ايران همواره يک الگوی مشخص فريبکارانه را در برنامه اتمی خود، دنبال کرده است.

روزنامه هاآرتص با اشاره به افشای مبادلات تجاری يک شرکت متعلق به برادران عوفر با ايران نوشته است به نظر می رسد برادران عوفر با وزارت دفاع اسراييل به توافق رسيده اند که در اين باره سکوت کنند؛ ولی اين امر، موضع اخلاقی اسراييل در برابر جمهوری اسلامی را به شدت خدشه دار کرده است.

به نوشته روزنامه فرانسوی ليبراسيون، معمای ارتباط شرکت معظم اسراييلی با دشمن قسم خورده اسراييل يعنی ايران، بحث و جدل های زيادی را در مورد منافع هنگفت و پشت پرده ی مآموران جاسوسی به راه انداخته است. کنست يا پارلمان اسراييل روز سه شنبه در اقدامی تعجب آور، بحث بر سر تخطی شرکت برادران عوفر از تحريم های بين المللی عليه برنامه هسته ای ايران در کميسيون اقتصادی را به تعويق انداخت. تصميم کنست پرسش هايی را در مورد نفوذ پنهان گروه تجاری برادران عوفر در دنيای سياست، ريشه های اين رسوايی سياسی و همچنين ابعاد و ميزان مبادلات تجاری شرکت برادران عوفر با ايران برانگيخته است.

روزنامه استريلين از رأی نمايندگان مجلس شورای اسلامی به محاکمه محمود احمدی نژاد به اتهام نقض قانون اساسی کشور خبر داده و نوشته است پس از آن که رئيس جمهوری در چالش با رهبر، خود را سرپرست وزرات نفت اعلام کرد، محافظه کاران حاکم بر مجلس شورای اسلامی بر آن شدند تا او را سرجايش بنشانند. استريلين می نويسد تا کنون بيش از پنجاه نماينده درخواست استيضاح احمدی نژاد را امضا کرده اند. در صورتی که مجلس رأی به استيضاح احمدی نژاد بدهد، وی نخستين رييس دولت اسلامی خواهد بود که برای پاسخگويی به مجلس کشانده می شود.

کريستين ساينس مانيتور نوشته است در صورت سقوط حکومت بشار اسد، نفوذ جمهوری اسلامی در منطقه نيز از بين خواهد رفت. اين روزنامه می نويسد سوزاندن پرچم جمهوری اسلامی توسط تظاهرکنندگان خشمگين سوری در خيابان های دمشق بيش از هر تحول ديگری در منطقه رهبران ايران را آشفته کرده است؛ چرا که از دست رفتن نفوذ دولت تهران در سوريه، قطع نفوذ آن دولت بر گروه فلسطينی حماس و گروه حزب الله لبنان را نيز در پی خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG