لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۱

استريلين: اسراييل قصد دارد در اقدام نظامی عليه برنامه اتمی تهران پيشدستی کند؟


استريلين: اسراييل قصد دارد در اقدام نظامی عليه برنامه اتمی تهران پيشدستی کند؟
استريلين: اسراييل قصد دارد در اقدام نظامی عليه برنامه اتمی تهران پيشدستی کند؟

«زمان تصميم گيری در مورد ايران،» عنوان مقاله ای است در ستون نظرات روزنامه استريلين. در اين مقاله می خوانيم در حالی که جهان به نقطه تصميم گيری در برابر جمهوری اسلامی ايران نزديک می شود، دولت اسراييل يکی از بازيگران اصلی اين تصميم گيری است. سردبير بخش خارجی روزنامه استريلين که به تازگی به اسراييل سفر کرده است می نويسد در تمامی بحث ها و ميزگردهايی که در آن شرکت کردم، ايــران در کانون گفتگوها قرار داشت. نويسنده اشاره می کند که معاون وزير خارجه اسراييل بر اين باور است که تا چند هفته ديگر تصميماتی درباره جمهوری اسلامی اتخاذ خواهد شد؛ و البته در پيامد اين تصميم ها با ايران مسلح به سلاح اتمی، گسترش تروريسم جهانی و جنگ ديگری در خاورميانه مواجه خواهيم بود. وی می نويسد دولت اسراييل همواره تأکيد کرده است که ايران اتمی تأثيرات مخربی بر تمامی جهان خواهد داشت؛ اما خط قرمز اسراييل با ايران را مشخص نمی کند؛ و روشن نيست که آيا قصد دارد در اقدام نظامی عليه برنامه هسته ای دولت تهران پيشدستی کند يا نه.

لس آنجلس تايمز اقدام ترکيه در برقراری پيوند تجاری با سوريه، ايران، افغانستان، پاکستان و کشورهای آسيای مرکزی را بيانگر چالش های اقتصادی و سياسی آن کشور خوانده است. در اين مقاله می خوانيم نقش رهبری دولت آنکارا در برقراری توازن و ايجاد روابط با کشورهای اسلامی از سويی و حفظ موقعيت ترکيه در ارتباط با اسراييل و غرب از جمله عضويت در سازمان پيمان آتلانتيک شمالی - ناتو - برای بسياری از کشورهای منطقه چشمگير است. اما تحليلگران اهميت ترکيه در منطقه را با پادشاه يک چشم در سرزمين کوران برابر می دانند.

اما در خبر ديگری در لس آنجلس تايمز می خوانيم دولت پاکستان ممکن است عبدالرئوف ريگی را به مقامات جمهوری اسلامی تحويل دهد. برخی گزارشها حاکيست عبدالرئوف ريگی - که رهبر گروه جندالله معرفی شده است- روز اول ديماه در پاکستان دستگير شد هرچند جندالله منکر اين دستگيری شده است. گروه جندالله در فهرست سازمان های تروريستی خارجی که توسط وزارتخارجه آمريکا تهيه می شود قرار دارد.

XS
SM
MD
LG