لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۸

گزارش: اسراييل نيروگاه اتمی بوشهر را مطلقا غيرقابل قبول توصيف می کند


گزارش: اسراييل نيروگاه اتمی بوشهر را مطلقا غيرقابل قبول توصيف می کند
گزارش: اسراييل نيروگاه اتمی بوشهر را مطلقا غيرقابل قبول توصيف می کند

در ارتباط با برنامه هسته ای ايران در حالی که آمريکا گفته است واشنگتن نيروگاه اتمی بوشهر را خطرناک نمی داند اسراييل آن را مطلقا غيرقابل قبول توصيف می کند.

در حالی که فرآيند سوخت گذاری نخستين نيروگاه اتمی ايران در بوشهر آغاز شده است وزارت امور خارجه آمريکا می گويد واشنگتن اين نيروگاه اتمی را خطرناک نمی داند.

سوخت گذاری نخستين نيروگاه اتمی ايران روز شنبه آغاز شد و مقام های جمهوری اسلامی ايران آن را پيروزی سياسی بر کسانی خواندند که می خواهند فعاليت های اتمی ايران را متوقف کنند.

علی اکبر صالحی، رييس سازمان انرژی اتمی ايران، ضمن تاريخی خواندن سوخت گذاری نيروگاه، اين رويداد را با توجه به آنچه او آن را فشار، تحريم و سختی های اعمال شده از سوی غرب ناميد، ستود و گفت اين تأسيسات سمبل برنامه اتمی صلح آميز ايران است.

در همين حال يک سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا گفت ايالات متحده نيروگاه اتمی بوشهر را خطری برای گسترش تسليحات اتمی تلقی نمی کند زيرا روسيه تعهد کرده است اين نيروگاه تحت نظارت آن کشور موادی را که می تواند در ساخت سلاح های هسته ای به کار رود توليد نکند.

اما سخنگوی وزارت امور خارجه اسراييل وجود و راه اندازی نيروگاه اتمی ايران را کاملاً غير قابل قبول خواند و از جامعه بين المللی خواست با فشار بيشتر بر ايران از غنی سازی اورانيوم در ايران، جلوگيری کنند.

دانيل هرشکوويتز، وزير علوم اسراييل، نيز اظهار داشت ايران نه تنها خطری برای اسراييل بلکه تمامی جهان است.

نيروگاه بوشهر با کمک روسيه بنا و راه اندازی شد. سوخت رآکتور آن توسط روسيه فراهم و تأمين شده است و فرايند سوخت گذاری با همکاری آن کشور انجام می شود.

عمليات راه اندازی نيرو گاه تحت نظارت بازرسان آژانس بين المللی انرژی اتمی صورت گرفت.

به رغم آن که جمهوری اسلامی ايران ادعا می کند برنامه اتمی کشور برای مقاصد صلح آميز است ولی بسياری از کشورهای جامعه بين المللی ظن بر آن دارند که تهران در خفا در پی توليد سلاح های اتمی است.

XS
SM
MD
LG