لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۵

گزارش: سيستم موسوم به گنبد آهنين حراست از شهرهای اسراييل را تأمين خواهد کرد


در اوايل ماه جاری ميلادی ارتش اسراييل اعلام داشت که با موفقيت سيستمی را آزمايش کرده است که ميتواند راکتهای مهاجم را بزير بکشد.

هدف از اين سيستم موسوم به گنبد آهنين حراست شهرهای اسراييل از تيررس راکت هايی است که از داخل لبنان و باريکه غزه شليک ميشود.

دولت پرزيدنت اوباما از کنگره آمريکا درخواست تأييد بيش از ۲۰۰ ميليون دلار را برای پشتيبانی از گنبد آهنين کرده است.

اندرو شاپيرو، مدير کل وزارت امور خارجه آمريکا، در امور سياسی-نظامی، ميگويد «حزب الله دهها هزار راکت کوتاه برد و ميان برد در مرز شمالی اسراييل مستقر کرده است؛ حماس تعداد قابل توجهی در غزه دارد و حتی اگر توان اين راکتها بدوی باشد، بازهم آنها در کل خطری جدی هستند.»

در اين ميان، ايالات متحده صدها ميليون دلار در اختيار اسراييل قرار داده است تا در برنامه های دفاع موشکی دور برد آن کشور با هدف حراست در برابر راکتهای دوربرد و نيز موشک باليستيک شهاب ۳ ايران بکار رود.

پرزيدنت اوباما اخيرا مناسبات آمريکا و اسراييل را مورد ستايش قرار داد و گفت «اين مناسبات شامل منافع امنيت ملی ما، منافع استراتژيک ما، ولی از همه مهمتر پيوند ميان دو دمکراسی است که در مجموعه ای مشترک از ارزشها سهيم هستند.»

در سال ميلادی گذشته بيش از يک هزار سرباز آمريکايی در جريان يک آزمون دفاع موشکی همراه با همقطاران اسراييلی خود در بزرگترين مأموريت تمرينی مشترک ۲ کشور شرکت جستند.

امسال کنگره آمريکا به درخواست دولت اين کشور برای يک کمک امنيتی ۲ مميز ۷ ميليارد دلاری به اسراييل پاسخ کاملاً مثبت داد و حال پرزيدنت اوباما خواهان ۳ ميليارد دلار نيز برای سال ميلادی آينده شده است.

اينها همه در حالی است که اسراييلی ها به جمهوری اسلامی ايران و برنامه هسته ای ايران به عنوان بزرگترين تهديد عليه خويش مينگرند.

مارتين اينديک، سرپرست سياست خارجی در مؤسسه بروکينگز و سفير پيشين آمريکا در اسراييل ميگويد «بويژه با توجه به اينکه جمهوری اسلامی ايران از بحران اعراب و اسراييليان برای گسترش نفوذ خود در منطقه بهره برداری ميکند ميتوان با تلاشی فراگير برای حل اين بحران بر فشار روی ايران افزود.»

XS
SM
MD
LG