لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۴

نگهبانان مرد گروگانگير در سفارت ترکيه در تل آويو را دستگير کردند


روز سه شنبه سفارت ترکيه در شهر تل آويو شاهد يک ماجرای گروگانگيری بود. به گزارش رسانه های ترکيه، نگهبانان سفارت ترکيه در شهر تل آويو اسراييل، فرد گروگانگير را دستگير کرده اند.

پيش از انتشار گزارش رسانه های ترکيه، سخنگوی وزارت امور خارجه اسراييل در گفتگو با خبرگزاری آسوشيتد پرس اعلام کرده بود که در اين سفارتخانه، يک گروگان گيری رخ داده است. رسانه های ترک، فرد گروگان گير را يک فلسطينی به نام نديم اينجاز معرفی کرده اند که ساکن کرانه باختری بوده است و چهار سال پيش از سفارتخانه ديگری تقاضای پناهندگی کرده بود. به گفته مقام های اسراييلی آقای اينجاز در سال ۲۰۰۶ ميلادی به سفارت برتتانيا در تل آويو حمله کرده بود و اخيراً پس از سپری کردن دوران محکوميتش به خاطر حمله پيشين، از زندان آزاد شده بود.

کانال ۲ تلويزيون ترکيه صدای يک مکالمه تلفنی را پخش کرده است که می گويد متعلق به شخص گروگان گير است. در اين نوار صوتی شخصی می گويد دو نفر را در گروگان خود دارد و تهديد می کند که سفارت ترکيه را منفجر خواهد کرد. بنا به اظهار يک وکيل در مصاحبه يی با راديو اسراييل، اين دو گروگان، کنسول ترکيه و همسر او بوده اند. در اين نوار صوتی، فردی که صدايش شنيده می شود خواهان ترک اسراييل و پناهندگی در ترکيه است.

از سوی ديگر به گزارش راديو اسراييل مقام های ترکيه به امدادگران و پليس اسراييل اجازه ورود به سفارت را نداده اند.

روابط اسراييل و ترکيه حدود دو ماه و نيم پيش به دنبال حمله نيروهای اسراييلی به يک کشتی امداد ترکيه به تيرگی گراييد. در آن حمله ۹ فعال مدافع حقوق فلسطينيان کشته شدند و ترکيه سفير خود را از اسراييل فراخواند.

راديو اسراييل گزارش داده است که امدادگرانی که قصد ورود به سفارت را داشتند، بدون انتقال مجروحين محوطه سفارت را ترک کردند. يک مقام اسراييلی به نقل از يکی از نگهبانان سفارت ترکيه می گويد يک نفر مجروح شده است اما جراحات وی سطحی است.

XS
SM
MD
LG