لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۴

اسراييل محدوديتهای صادراتی غزه را کاهش می دهد


اسراييل محدوديتهای صادراتی غزه را کاهش می دهد
اسراييل محدوديتهای صادراتی غزه را کاهش می دهد

اسراييل روز چهارشنبه اعلام کرد که مسدود کردن اقتصادی باريکه غزه را که تحت حاکميت حماس قرار دارد، کاهش خواهد داد.

در بيانيه بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسراييل، آمده است که کابينه امنيتی آن کشور اقدامات تازه ای را جهت کاهش «فشار» بر ساکنان غزه که تحت «رژيم سرکوبگر حماس» زندگی می کنند، به عمل خواهد آورد.

اسراييل می گويد مقررات جديد اقلامی را که غزه می تواند صادر کند نظير پوشاک، اثاثيه و فرآورده های کشاورزی، گسترش خواهد داد.

اسراييل مقررات بلوکه اقتصادی غزه را پس از به قدرت رسيدن حماس در باريکه غزه در سال ۲۰۰۷، به اجرا گذارد. با اينهمه اسراييل محدوديت های اوليه را پس از واکنش جهانی به حمله مرگبار کماندوهای اسراييل به يک کشتی حامل کمک برای مردم غزه در اوائل سال جاری ميلادی، کاهش داد.

سامی ابو زُهری، سخنگوی حماس، می گويد که مقررات تازه اسراييل فريبکاری است و تأثير چندانی در زندگی اکثريت ساکنان غزه، نخواهد داشت.

با اين وجود، تونی بلر، نخست وزير پيشين بريتانيا، که نماينده گروه چهارگانه خاورميانه موسوم به کوارتت متشکل از آمريکا، روسيه، سازمان ملل متحد و اتحاديه اروپا است، حرکت تازه اسراييل را مورد استقبال قرار داده و گفت مجاز ساختن صادرات اقدامی کليدی برای ايجاد مشاغل و تجديد حيات اقتصادی غزه، به شمار می رود.

در همين حال اسراييل روز پنجشنبه يک رشته حملات هوايی را عليه اهدافی در داخل خاک غزه، به انجام رساند. در اين حوادث هيچگونه تلفات احتمالی، گزارش نشده است. اين حملات در پی اصابت راکتی که از غزه پرتاب شده و يک سرباز اسراييلی را مجروح کرد، صورت گرفت.

در خبری ديگر روز چهارشنبه آلمان تأکيد کرد که شهرک سازی های اسراييل در کرانه باختری رود اردن بايد متوقف شود. گويدو وستروله، وزير امور خارجه آلمان، گروه چهارگانه خاورميانه را به ايفای نقشی موثرتر در روند صلح اسراييل و فلسطينيان، فراخواند. واشنگتن روز سه شنبه اعلام کرد از متقاعد ساختن اسراييلی ها به توقف شهرک سازی در کرانه باختری رود اردن بعنوان پيش شرط فلسطينيان برای ادامه مذاکرات صلح، صرفنظر کرده است.

XS
SM
MD
LG