لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۹

اسراييل با انجام تحقيقات در مورد حملۀ به کشتيهای امداد با حضور ناظران خارجی موافقت کرد


سخنگوی پليس اسراييل روز پنجشنبه اعلام کرد سه نفر در جريان تظاهرات اسراييلی ها در مقابل سفارت ترکيه در تل آويو دستگير شدند.

همزمان با برپايی اين تظاهرات، دولت ترکيه نيز درگير برپايی مراسم خاکسپاری برای ۹ نفر از شهروندان خود بود که در اين واقعه جان خود را از دست دادند. آنکارا می گويد اين رويداد ضربۀ سختی به مناسبات دو کشور وارد آورده است .

رجب طيب اردوغان نخست وزير ترکيه می گويد اسراييل در حال از دست دادن بهترين دوست خود است و عبدالله گل رييس جمهوری آن کشور معتقد است مناسبات ترکيه و اسراييل هرگز مانند سابق نخواهد شد.

بسياری از ترکها و فعالان طرفدار فلسطينيان حملۀ روز دوشنبۀ اسراييل به کاروان کشتيهای کمکهای امدادی برای مردم غزه را در سطح جرايم جنگی می دانند.

دولت اسراييل روز پنجشنبه با انجام تحقيقات در زمينۀ واقعۀ روز دوشنبه با حضور ناظران خارجی موافقت کرد.

در همين حال جورج ميچل نمايندۀ ويژۀ ايالات متحده در خاورميانه روز پنجشنبه گفت اين واقعه نبايد به توقف مذاکرات صلح اسراييل و فلسطينيها منجر شود بلکه به عکس نشان می دهد که پيشبرد مذاکرات صلح تا چه حد ضرورت دارد.

از سوی ديگر عمرو موسی دبير کل اتحاديه عرب و وزرای امور خارجه ليبی و عراق به منظور بحث پيرامون واقعه حمله اسراييل به کشتيهای ترکيه در قاهره پايتخت مصر تشکيل جلسه دادند. گفته می شود محور اصلی مباحثات آنها لزوم تقويت و تحکيم همبستگی و اتحاد جامعه عرب در برخورد با بحران موجود و آينده مذاکرات اسراييل و فلسطينيان بوده است.

از سوی ديگر رائد صالح يکی از رهبران يک جنبشِ راديکالِ اسلام گرا و يکی از سه نفری که هنگام هدايت کشتيهای ترکيه به غزه دستگير شده بود، از زندان آزاد شد و در حال حاضر در شهر اشکلون تحت بازداشت خانگی به سر می برد.

اين واقعه در کشورهای ديگر از جمله اندونزی با واکنش اعتراض آميز مسلمانان مواجه شد. هزاران نفر از مسلمانان اين کشور روز پنجشنبه با برپايی يک تظاهرات پرهياهو اما مسالمت آميز حمله اسراييل به کشتيهای ترکيه را محکوم کردند.

XS
SM
MD
LG