لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۳

یونان از حرکت کشتی ها به غزه جلوگیری می کند


یونان از حرکت کشتی ها به غزه جلوگیری می کند
یونان از حرکت کشتی ها به غزه جلوگیری می کند

دولت یونان روز جمعه از حرکت چند قایق به مقصد غزه جلوگیری کرد. این قایق ها قصد پیوستن به ناوگانی را داشتند که می خواهد به محاصره دریایی غزه پایان دهد. مسئولان این برنامه ابراز امیدواری کرده اند که در روزهای آینده با دست کم ۹ قایق حامل کمک برای فلسطینیان به سوی غزه حرکت کنند. اسراییل پیشاپیش اعلام کرده که مسیر رسیدن این ناوگان را مسدود خواهد کرد.

اکثر کشتی ها که در یونان لنگر انداخته اند، با برخی مشکلات اداری روبرو شده اند. حدود ۳۰۰ نفر از جمله روزنامه نگاران، سیاستمداران، نویسندگان و شخصیت های مذهبی قصد دارند به این کاروان ملحق شوند. منابع خبری می گویند یکی از قایق ها، حامل ده ها فعال آمریکایی، روز جمعه یونان را به سوی غزه ترک کرد، اما گارد ساحلی از ادامه حرکت آن جلوگیری کرد. سازمان دهندگان اسراییل را به خرابکاری در دو قایق متهم کرده اند.

در همین حال ایهود باراک وزیر دفاع اسراییل روز پنجشنبه گفت اگر این کاروان در مورد پایان محاصره غزه پافشاری کنند، نیروی دریایی اسراییل مانع حرکت آنها خواهد شد و برگزار کنندگان مسئول هر گونه حادثه و خسارتی خواهد بود. اسراییل محاصره دریایی غزه را برای جلوگیری از رسیدن سلاح به گروه فلسطینی حماس لازم می داند.

XS
SM
MD
LG