لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۵

قاضی گلدستون به اسراییل می رود


ریچارد گلدستون قاضی اهل آفریقای جنوبی برای ابطال گزارشی که به سازمان ملل متحد ارائه کرده از اسراییل دیدن می کند.

الی ییشای، وزیر کشور با اعلام این خبر می گوید روز دوشنبه در تماسی تلفنی با گلدستون از وی به خاطر دیدگاه جدید اش که در مصاحبه مطبوعاتی گفته به نظر می رسد اتهام های وی به اسراییل نادرست بوده، سپاسگزاری کرده است.

گزارش قاضی گلدستون سربازان اسراییلی را متهم می کند که در جریان هجوم دو سال پیش به نوار غزه، آگاهانه غیر نظامیان فلسطینی را هدف گرفته اند. گلدستون در مصاحبه اخیر خود گفته است اگر آن زمان از آن چه اکنون می داند، خبر داشت، گزارش سند متفاوتی می شد. وی تاکید کرد دست گروه تحقیق به دلیل خودداری اسراییل از همکاری بسته بود. گلدستون افزود من معتقدم کمیسیون حقوق بشر سازمان مل متحد که دستور تحقیق را صادر کرد، پیشینه ای از مواضع مغرضانه نسبت به اسراییل دارد.

وزیر کشور اسراییل اضافه کرده که در برنامه سفر گلدستون دیدار از جوامع جنوبی اسراییل که ستیزه جویان فلسطینی سال هاست آن مناطق را از غزه زیر آتش گرفته اند، پیش بینی شده است. در اوایل هفته، اسراییل از سازمان ملل متحد خواست تا گزارش گلدستون را پس بگیرد.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر، روز یکشنبه در جلسه کابینه اعلام کرد گروه ویژه ای برای کاهش صدمه بزرگی که گزارش به اسراییل وارد کرده، تشکیل می شود.

گزارش گلدستون همچنین نیروهای متعلق به حماس را متهم می کند که با حمله های سازمان یافته به شهروندان فلسطینی حقوق بشر را نقض کرده اند. گلدستون هنوز این اتهام را پس نگرفته است. در جریان حمله اسراییل به غزه، که برای متوقف ساختن حمله های موشکی فلسطینیان به اسراییل آغاز شد، حدود ۱۴۰۰ تن که اغلب فلسطینی بودند، کشته شدند.

XS
SM
MD
LG