لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۲

ابراز امیدواری بان کی مون برای بهبود روابط ترکیه و اسراییل


ابراز امیدواری بان کی مون برای بهبود روابط ترکیه و اسراییل
ابراز امیدواری بان کی مون برای بهبود روابط ترکیه و اسراییل

بان کی - مون دبیرکل سازمان ملل متحد ابراز امیدواری کرده تا اسراییل و ترکیه مناسبات خود را بهبود بخشند.

درپی تصمیم آنکارا مبنی بر اخراج سفیر اسراییل و لغو قرار دادهای نظامی، بان کی مون روز شنبه به خبرنگاران گفت هر دو کشور برای منطقه و برای روند صلح خاورمیانه بسیار مهم هستند.

پس از انتشار جزییات گزارش یک هیات تحقیق سازمان ملل در باره حمله سال گذشته نیروهای ویژه اسراییلی به یک کشتی ترک عازم غزه ، آنکارا سطح مناسبات سیاسی خود با اسراییل را کاهش داد. این گزارش که روز جمعه منتشر شد، نتجه گیری کرده که محاصره غزه توسط نیروی دریایی اسراییل قانونی است، اما دولت اسراییل در متوقف ساختن کشتی ترکیه از کوشش برای شکستن حلقه محاصره،به زور متوسل شده است.

گزارش با انتقاد از کشته شدن فعالان مدنی در این حمله می گوید اسراییل « توضیح قانع کننده ای» برای کشته شدن ۹ شهروند ترک، که اکثر آنها چند بار از فاصله نزدیک هدف گلوله قرار گرفتند، ارائه نداده است.

ترکیه خواستار پوزش خواهی اسراییل شده است. اسراییل روز جمعه بار دیگر آن را رد کرد. با این حال، گزارش همچنین نشان می دهد نیروهای ویژه اسراییلی که وارد کشتی ترکیه شدند در واکنش به مقاومت سخت و سازمان یافته برخی از مسافران برای حفاظت از خود به زور متوسل شدند.

عبداله گل رییس جمهوری ترکیه گزارش سازمان ملل متحد را غیر قابل قبول خواند و از آن به این دلیل تایید محاصره غزه به عنوان یک اقدام امنیتی مشروع و در راستای قوانین بین المللی انتقاد کرد.

اسراییل گفته است یافته های گزارش سازمان ملل متحد را قبول می کند. سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفته است دولت اوباما امیدوار است دو کشور در جستجوی فرصت های مناسب برای بهبود روابط دیرینه خود برآیند.

XS
SM
MD
LG