لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۵

رئیس اطلاعات ارتش اسرائیل: نفوذ فزاینده ایران در عراق تهدید بالقوه است


نفوذ رو به گسترش ایران درعراق می تواند یک تهدید بالقوه علیه اسرائیل باشد و تهران از عراق به عنوان سکوی پرش حمله علیه اسرائیل استفاده کند.

سرلشگر تمیر هیمن، رئیس سازمان اطلاعات نیروها ی مسلح اسرائیل در سخنان خود با تاکید بر نفوذ روبه افزایش نیروی قدس سپاه پاسداران در عراق، این نفوذ را تهدیدی متوجه امنیت تمامی منطقه قلمداد کرد.

سرلشگر هیمن در کنفرانس خبری در تل آویو، با اشاره به عدم تمایل رئیس جمهوری آمریکا به درگیرکردن نیروهای آمریکا در منطقه خاور میانه، گفت ایران ممکن است از عراق به منزلۀ صحنۀ نمایش بی دردسر در پیشبرد تجاوزهایش استفاده کند، همان کاری که تاکنون در سوریه انجام می دهد؛ چنان امری می تواند یک تهدید جدی برای اسرائیل باشد.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع غربی و ایرانی گزارش داده است که ایران در ماه اوت سال ۲۰۱۸ موشک هایی با برد کوتاه در اختیار شبه نطامیان شیعی طرفدار خود در عراق قرارداده است.

بغداد چنان ادعائی را رد کرد اما اسرائیل اعلام کرد اگر لازم باشد پایگاههای مخفی موشکی ایران در عراق را نیز هدف حمله قرار خواهد داد، کاری که تاکنون در سوریه انجام د اده است.

سرلشگر هیمن می گوید با توجه به تثبیت موقعیت بشار اسد در سوریه به یاری ایران، روسیه و حزب الله لبنان، همراه با خروج نیروها ی آمریکائی از سوریه، سال ۲۰۱۹ می تواند سال تغییر و تحولات مهم باشد و اسرائیل چنان تحولاتی را از نزدیک دنبال خواهد کرد.

رئیس سازمان اطلاعات ارتش اسرائیل با تاکید بر تلاش تهران برای پای ماندن به برجام، می گوید اسرائیل تمامی تلاشهای لازم را به کار خواهد گرفت تا ایران نتواند تحریمهای آمریکارا دور بزند.

عراق مرز مشترک با اسرائیل ندارد اما به طور تکنیکی، این کشور را دشمن می د اند و پس از آنکه با هجوم نظامی آمریکا در سال ۲۰۰۳ رژیم صدام حسین سرنگون شد و شیعیان طرفدار ایران در این کشور به قدرت رسیدند، اسرائیل همواره نگران نفوذ ایران در این کشور بوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG