لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۹

دیدگاه| آیا ایران و حزب الله برای جنگ با اسرائیل سنگر حفر می کنند؟


یادداشتی در العربیه از متیو برداسکی، پژوهشگر ارشد «گروه مطالعات امنیتی» در واشنگتن

«عملیات سپر شمالی» اسرائیل که طی آن تونل های فرامرزی حزب الله فاش شد، یک پرسش مهم را به میان کشیده است: آیا اسرائیل و حزب الله در آستانه جنگ در لبنان قرار دارند؟

مدت ها پیش از کشف این تونل ها، بحث بر سر زمان وقوع جنگ بود و وقوع آن حتمی تصور می شد. هر چند زمان این جنگ روشن نیست، ولی نتیجه اش بسیار تعیین کننده خواهد بود. دور بعدی جنگ سطح غیرقابل تصوری از ویرانی را در هر دو کشور به بار خواهد آورد و جنگ ۳۴ روزه در سال ۲۰۰۶ رنگ خواهد باخت.

حزب الله با حفر تونل ها به دنبال تسهیل جابجایی صدها نیرو و نفوذشان در شمال اسرائیل است. این بخشی از دکترین نظامی شناخته شده موسوم به «فتح جلیله» است.

این طرح توسط عماد مغنیه، رهبر شبکه ترور بین المللی حزب الله، پس از جنگ ۲۰۰۶ تهیه شد و به دست مصطفی بدرالدین بسط پیدا کرد. هر دو آن ها در دو عملیات در سال ۲۰۰۸ و ۲۰۱۶ کشته شدند.

از این تونل های زیرزمینی احتمالا در شرایطی استفاده خواهد شد که اسرائیل در لبنان عملیاتی نظامی انجام دهد یا ایران به آستانه تولید جنگ افزار هسته ای برسد. احتمالی که رو در رویی نظامی با اسرائیل را در پی خواهد داشت و رژیم در تهران در کوتاه مدت قصد پرهیز از آن را دارد.

اما تونل ها تنها بخش کوچکی از تهدید ناشی از ایران و حزب الله برای اسرائیل است.

پروازهای مستقیم تهران به بیروت و تلاش ها برای بهبود بخشیدن قدرت هدف گیری موشک های حزب الله از دیگر مسائل مایه نگرانی جدی است.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG