لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۰

گزارش روزنامه تایمز اسرائیل از رای سازمان ملل به «نقض فاحش حقوق بشر» در ایران


روزنامه تایمز اسرائیل در گزارشی نوشت: مجمع عمومی سازمان ملل متحد قطعنامه ای را تصویب کرده که جمهوری اسلامی را برای تبعیض علیه زنان و آزار و ایذاء اقلیت های مذهبی مورد انتقاد قرار داده است.

مجمع عمومی روز دوشنبه قطعنامه‌ تهیه شده توسط کانادا را به تصویب رساند که از ایران می خواهد بازداشت های خودسرانه گسترده را متوقف کند و به تهران نسبت به استفاده بیش از حد نگران کننده اعدام ها هشدار می دهد.

قطعنامه با ۸۴ رأی موافق، ۳۰ رأی مخالف و ۶۷ رأی ممتنع به تصویب رسید.

در قطعنامه قویا از تهران خواسته شده که تبعیض علیه زنان در قانون و در عمل را از بین ببرد و نسبت به ادامه محدودیت های شدید و موانع سد راه آزادی اندیشه، عقیده، مذهب یا ایمان در ایران به شدت ابراز نگرانی شده است.

نقض حقوق، آزار، ارعاب و پیگرد اقلیت های مذهبی شامل مسیحیان، دراویش گنابادی، یهودیان، اهل تصوف، سنی ها، یارسان ها، زرتشتی ها و اعضای دیانت بهایی و درخواست آزادی رهبران بهایی از زندان در کانون توجه قطعنامه قرار دارد.

در قطعنامه همچنین به ایران توصیه شده است که به محدودیت های گسترده و جدی در برابر آزادی تجمع مخالفان سیاسی، مدافعان حقوق بشر، رهبران کارگری، فعالان محیط زیست، دانشگاهیان، فیلمسازان، روزنامه نگاران، وبلاگ نویسان، کاربران رسانه های اجتماعی و دیگران پایان دهد.

هر چند در این قطعنامه از حذف حکم اعدام برای جرائم مواد مخدر استقبال شده، نسبت به افزایش نگران کننده شمار احکام اعدام از جمله در مورد افراد زیر سن قانونی هشدار داده شده است.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG