لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۴

تایمز اسرائیل: نتانیاهو شاید در خاک لبنان عملیات نظامی علیه حزب الله انجام دهد


نخست وزیر اسرائیل میزبان گروهی از دیپلمات ها در مرز لبنان بود.
نخست وزیر اسرائیل میزبان گروهی از دیپلمات ها در مرز لبنان بود.

در بازدید نتانیاهو از مرز با لبنان، مقام ها از احتمال عملیات نظامی اسرائیل در داخل لبنان خبر دادند.

تایمز اسرائیل روز پنجشنبه با اشاره به کشف تونل های مخفی میان لبنان و اسرائیل که از سوی حزب الله حفر شده، در گزارشی نوشت: این تونل های تروریستی با هدف کشتار جمعی مردم اسرائیل ساخته شده اند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، که روز پنجشنبه از مرز با لبنان دیدار کرد، تازه ترین اطلاعات در این باره را در اختیار دیپلمات های خارجی گذاشت و خواستار توجه جهانیان به عملیات مخرب حزب الله لبنان شد.

به نوشته این روزنامه، یک مقام بلندپایه دولت نتانیاهو از احتمال گسترش عملیات جاری ارتش و تخریب تونل های حفر شده توسط حزب الله خبر داد.

این مقام که نخواست نامش فاش شود گفت: «امکان دارد ناچار شویم عملیات نظامی را به داخل خاک لبنان بکشانیم.»

به گفته او این تونل ها بسیار وسیعند و هدف از حفر آنها انتقال تمامی یک گردان و نیروهای پرشمار به داخل اسرائیل و کشتار انبوه و گروگان گیری و حتی تسخیر شهرها و روستاهای اسرائیل بوده است.

این مقام اسرائیلی افزود: «عملیات سپر شمالی که این هفته به اجرا درآمد مخفیانه نگاه داشته شده بود تا مبادا حزب الله اطلاع پیدا کند. چون در آن صورت اگر حزب الله می دانست که ما از وجود تونل ها آگاه شده ایم، به عملیات آدم‌ربایی و حمله سرعت می داد و ما هم نمی خواستیم آدم‌ربایان به داخل اسرائیل رخنه کنند و سربازان و غیرنظامیان را بربایند.»

اسرائیل در ۷ نوامبر تصمیم به اجرای عملیات تخریب تونل ها گرفت و به همین سبب بود که در آن زمان از حمله عمده به حماس در نوار غزه خودداری کرد.

نخست وزیر اسرائیل که در هوای مه آلود پنجشنبه با سفیران شماری از کشورها، عمدتا کشورهای اروپایی، صحبت می کرد، گفت: «ایران از دو جهت و در دو سطح علیه ما حرکت می کند: یکی تولید زرادخانه اتمی، که ما در جهت افشای این خواست تهران فعال بوده ایم. ما آرشیو هسته ای در انبار مخفی تهران را افشا کرده ایم. سطح دوم هم این بوده که ایران با تولید جنگ افزارهای متعارف در مورد نابودی اسرائیل به ما اعلان جنگ داده است.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG