لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۳

دیدگاه| تئوری توطئه‌ای که با گذشت ۱۰۰ سال همچنان یهودیان را محکوم می‌کند


یادداشتی از انخل فایفر در روزنامه هاآرتص

افسانه ای پیمان ترک مخاصمه در جنگ جهانی اول را با «کریستال ناخت» که مقدمه ای بر هولوکاست و کشتار یهودیان تلقی می شود، مرتبط کرده است. این افسانه که امروز هم موضوع بحث است، با جعل تاریخ جنگ از ۱۰۰ هزار آلمانی یهودی شروع می شود که در جنگ جهانی اول برای سرزمین پدری شان جنگیدند. از یکصد هزار آلمانی یهودی زیر پرچم در ارتش قیصر در جنگ جهانی اول، ۱۲ هزار نفر در جنگ کشته و ۱۸ هزار نفرشان برای خدمت نظام مدال شجاعت دریافت کردند.

خدمت یهودیان در ارتش آلمان یکی از دلایلی بود که باعث شد آن ها پس از روی کار آمدن هیتلر در ۱۹۳۳ و پس از قوانین تبعیض آمیز نژادی نورمبرگ علیه یهودیان از بسیاری موقعیت های شغلی محروم شوند. آن موقع، بسیاری از یهودیان آلمان این را تشخیص نمی دادند که باید پیش از آن که خیلی دیر شود کشور را ترک کنند.

شایعاتی در آن زمان پخش شد که علت شکست آلمان در جنگ جهانی اول خرابکاری یهودیان در خط مقدم و جبهه جنگ بوده است.

مدت ها پیش از «کریستال ناخت»، یهودیان آلمان فرصت این را نداشتند که از ایثارگری هایشان حرفی بزنند.

در حالی که جهان در ۱۱ نوامبر ۱۹۱۸ صلح را جشن می گرفت، زمینه ها برای جنگ بعدی چیده می شد. این افسانه خیانت‌کارانه نسخه جدیدی از تئوری توطئه های یهودستیزانه بود.

این تئوری توطئه پس از یکصد سال هنوز وجود دارد و از سوی ناسیونالیست های نژادپرست راستگرا و ضد صهیونیست های چپگرا ترویج داده می شود.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG