لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۰

بودجه نظامی چند صد میلیون دلاری اسرائیل به کابینه ارائه شد


بودجه نظامی چند صد میلیون دلاری اسرائیل به کابینه دولت بنیامین نتانیاهو ارائه شد.

به گزارش تایمز اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر در نشست کابینه در روز چهارشنبه طرح امنیتی ۲۰۳۰ را اعلام کرد که در آن برای هزینه های نظامی صدها میلیون دلار مقرر شده است.

مقابله با تهدیدهای نظامی، افزایش نیروی انسانی و اصول حاکم بر استفاده از نیروی نظامی در دهه آینده، بخشهای مهمی از بودجه را تشکیل می دهد.

بودجه که طی دو سال گذشته روی آن کار شده بزودی به کمیته فرعی دستگاههای اطلاعاتی کنست (پارلمان)، ستاد کل نیروهای مسلح و شین بت و موساد (سازمان های اطلاعاتی) تقدیم می شود.

افزایش بودجه های امنیتی بین دو تا سه دهم درصد تولید ناخالص داخلی پیش بینی شده و طبق برنامه قرار است رقم کل سالانه بودجه امنیتی تا ۶ در صد تولید ناخالص داخلی برسد. تولید ناخالص داخلی اسرائیل در حال حاضر۳۱۶ میلیارد دلار است و با این حساب افزایش رقم بودجه نظامی کشور بین ۶۳۰ تا ۹۵۰ میلیون دلار خواهد شد.

بنیامین نتانیاهو گفته است ترکیب امنیت با قدرت اقتصادی، موقعیت اسرائیل را در انظار کشورهای دیگر قوی می سازد و بر قدرت دیپلماسی کشور می افزاید.

نخست وزیر افزود: تقویت قابلیت های تهاجمی کشور، قابلیت های سایبری، افزایش توان سامانه های دفاع موشکی و اقدام های حفاظتی در مرزها همراه با تکمیل حفاظ های امنیتی بخش عمده برنامه دولت درتنظیم بودجه جاری است.

اسرائیل در حال ساخت یک حفاظ دریایی در برابر حملات احتمالی از غزه است که ۲۰۰ متر طول و ۵۰ متر پهنا دارد و ارتفاع آن از سطح آب ۶ متر است.

در مرز با غزه نیز از سال ۲۰۱۶ دیواری به درازی ۶۰ کیلومتر در دست ساخت است که سال آینده تکمیل خواهد شد. این دیوار تا بیش از ده متر در عمق زمین خواهد رفت تا بتوان تونل هایی را که مخفیانه در غزه به سوی اسرائیل حفر می شود، شناسایی و تخریب کرد.

دیوار در بالای زمین نیز فلزی است و به دستگاههای حساس مجهز خواهد شد. هزینه ساخت دیوار۸۳۳ میلیون دلار برآورد شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG