لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۲

اسرائیل برای فعالان تحریم این کشور، ویزا صادر نمی کند


خانواده فلسطینی در ورودی شهر یاتا در کرانه باختری- ژوئن ۲۰۱۶
خانواده فلسطینی در ورودی شهر یاتا در کرانه باختری- ژوئن ۲۰۱۶

اسرائیل ورود افرادی را که در حمایت از تحریم اسرائیل و نهادهای آن به دلیل اشغال سرزمین های فلسطینی سخن می گویند و تبلیغ می کنند، به اسرائیل ممنوع کرد.

به گزارش واشنگتن پست به این ترتیب امکان دیدار منتقدان به اسرائیل از این کشور و به طور خود به خود سرزمین های فلسطینی دشوار می شود.

روز دوشنبه پارلمان اسرائیل به لایحه ای رای داد که صدور ویزا برای شهروندان خارجی را که علنا در حمایت از تحریم اقتصادی، فرهنگی و آکادمیک اسرائیل و یا شهرک های یهودی نشین کرانه غربی سخن می گویند یا از آن ها حمایت می کنند، ممنوع می کند.

هدف از این قانون مبارزه با جنبش «بایکوت، عدم سرمایه گذاری و تحریم اسرائیل» است که در سال های اخیر در اروپا و آمریکا توفیق چشمگیری یافته است.

تحریم کالاهای تولید شهرک های یهودی نشین، فشار بر شرکت های بین المللی برای کار نکردن با اسرائیل، و ترغیب چهره های معروف هنری برای اجرا نکردن در اسرائیل، ار جمله اقدامات این جنبش است و از سوی اسرائیل به عنوان تهدید دیده می شود.

قانون جدید اسرائیل می گوید به افرادی که خواستار تحریم کشور اسرائیل شده یا در آن مشارکت کرده اند، ویزا و اقامت دائم نمی دهد.

به گزارش واشنگتن پست این قانون بیان نمی کند که «فراخوان علنی» چه طیفی را دربر می گیرد و آیا شامل پست های انتشار یافته در شبکه های اجتماعی چون فیسبوک و توئیتر را نیز شامل می شود یا نه.

عمر برقوثی یکی از موسسان جنبش «بایکوت، عدم سرمایه گذاری و تحریم اسرائیل» گفته است قانون جدید اسرائیل نشانگر «چهره اشغالگر» اسرائیل است.

XS
SM
MD
LG