لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۱

دیدگاه|‌ پرزیدنت ترامپ چه درسی می‌تواند از مرزهای اسرائیل بگیرد


مرز شمالی اسرائیل با لبنان.
مرز شمالی اسرائیل با لبنان.

جرزالم پست در مقاله ای نوشت که اسرائیل تا حد زیادی سیاست رئیس جمهوری آمریکا در مهار مهاجرتهای غیر قانونی را ضروری و عقلانی می داند. این روزنامه در مقاله خود به تجربه اسرائیل پرداخته و نوشته است که استفاده از تجربه اسرائیل می تواند درس هایی برای پرزیدنت ترامپ داشته باشد.

بنا بر حقوق بین الملل، یک ملاک کلیدی هر کشور و دولت، اعمال کنترل در چارچوب مرزهای شناخته شدۀ بین المللی است. این ملاک با در نظر گرفتن بحث های جاری در آمریکا و تاکید پرزیدنت ترامپ دراحداث دیوار سرتاسری در مرز با مکزیک، جنبۀ جدی تری پیدا می کند.

اسرائیل خود با انواع و اقسام باروها و حصارها به صورت یک کشور «محصور» درآمده است. هرچند به گفته ناکمن شای، عضو کمیته سیاست خارجی پارلمان اسرائیل -کنست- مفهوم پشت جنبش صهیونیسم این نبود که اسرائیل در دیوارها محصور شود؛ بلکه این بود که با همه همسایگانش رابطه خوب داشته باشد. اما چنان نشد و این کشور ناچار شد تا دیوارهایی را هم روی زمین و هم زیر سطح زمین، احداث کند.

دیواری از آن نوع که مد نظر رئیس جمهوری آمریکا است در مرز جنوبی با مصر کشیده شده است. سیم خاردار، دیواری مجهز به دوربین‌های هوشمند، رادار و حرکت یاب، احداث شده تا مانع ورود سیل مهاجران افریقائی به خاک اسرائیل بشود. آن دیوار با همکاری مصر ساخته شده است و دارای چند نقطه پست مرزی نظامی است و با همکاری دو کشور اداره می شود.

ناکمن شای می گوید که آرزوی هر اسرائیلی احداث بزرگراهی میان اورشلیم تا دمشق است. اما تا آن زمان ناچار باید به احداث دیوارها بسنده کرد؛ هرچند اسرائیلی ها دوست ندارند در حصار زندگی کنند.

دیوار دیگری که اسرائیل برای مقابله با تروریسم انتحاری احداث کرد، در کرانه باختری و در زمان انتفاضۀ دوم بود. این دیوار ۷۰۰ کیلومتری در فاصلۀ سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۳ کشیده شد. در آن دوره ۷۰ مورد عملیات انتحاری فلسطینی ها موجب مرگ ۳۰۰ اسرائیلی شد.

از آن زمان به بعد میزان حمله های انتحاری به شدت کاهش یافته است.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG