لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۱

اسرائیل مجوز ساخت واحدهای مسکونی جدید در شرق اورشلیم را صادر می کند


نمایی از یکی از سایت های ساختمان سازی اسرائیل در سرزمین هایی که از سال ۱۹۶۷ به کنترل اسرائیل درآمد.
نمایی از یکی از سایت های ساختمان سازی اسرائیل در سرزمین هایی که از سال ۱۹۶۷ به کنترل اسرائیل درآمد.

اسرائیل قصد دارد روز چهارشنبه مجوز ساخت بیش از ۶۰۰ واحد مسکونی را در شرق اورشلیم صادر کند، اقدامی که با قطعنامه هفته گذشته شورای امنیت سازمان ملل متحد تقابل دارد. براساس این قطعنامه اسرائیل نباید در سرزمین های مورد ادعای فلسطینی ها ساختمان سازی کند.

مئیر تورگمان معاون شهردار اورشلیم به روزنامه هایوم اسرائیل گفت: «ما از رای سازمان ملل یا هر نهاد دیگری که برای ما در اورشلیم تعیین تکلیف کند، نمی هراسیم.»

شورای امنیت جمعه گذشته با ۱۴ رای مثبت و رای ممتنع آمریکا قطعنامه فوق را صادر کرد. آمریکا برای اولین بار در چندین دهه قطعنامه ای ضداسرائیلی را وتو نکرد.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا از شهرک سازی های اسرائیل انتقاد کرده و آن را مانعی در مسیر صلح با فلسطینی ها خوانده است.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و دیگر مقامات این کشور قطعنامه را محکوم کرده و گفتند شهرک سازی ادامه خواهد داشت.

اسرائیل ادعا کرده که باراک اوباما مسئول صدور قطعنامه است و به نوشته روزنامه گاردین، برخی نزدیکان آقای نتانیاهو گفته اند که اسرائیل شواهدی محکم در اثبات این ادعا دارد و آنها را در اختیار دونالد ترامپ قرار خواهد داد.

محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی ابراز امیدواری کرده که کنفرانس آینده درباره صلح خاورمیانه که قرار است در فرانسه برگزار شود، جدول زمانی برای استقلال را فراهم کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG