لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۲

لوید آستین بر «تعهد آهنین» آمریکا به اسرائیل تاکید کرد


وزرای دفاع آمریکا و اسرائیل.
وزرای دفاع آمریکا و اسرائیل.

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا روز دوشنبه وارد اسرائیل شد. به گفته مقامات رسمی، پیش‌بینی می‌شود او برای پایان دادن به جنگ گسترده اسرائیل در غزه و تبدیل آن به یک درگیری محدودتر با مقامات اسرائیلی گفتگو کند.

به گزارش رویترز، آستین، پس از حملات غافلگیرکننده حماس در ۱۵ مهر از حق دفاع اسرائیل حمایت کرده است.

اما او همچنین به طور فزاینده‌ای درباره وضعیت اسفبار غیرنظامیان در غزه و افزایش تلفات ناشی حملات اسرائیل سخن گفته است.

از سوی دیگر، شورای امنیت سازمان ملل ممکن است روز دوشنبه در مورد قطعنامه‌‌‌ای رای‌گیری کند که خواستار آتش‌بس در نوار غزه است.

آستین پس از ورود به اسرائیل در شبکه اجتماعی ایکس، که پیشتر توئیتر نام داشت، گفت که از مذاکرات خود با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و یوآف گالانت، وزیر دفاع اسرائیل نیز برای «تکرار تعهد آهنین آمریکا به اسرائیل» و فعال کردن جریان کمک‌ها به غزه استفاده می‌کند.

پیش‌نویس قطعنامه شورای امنیت که چندین خبرگزاری آن را دیده‌اند، خواستار «توقف فوری و پایدار خصومت‌ها برای دسترسی ایمن و بدون مانع به کمک‌های بشردوستانه» شده است.

کامیون‌های کمک‌رسانی به غزه می‌رسند و اسرائیل هفته گذشته گذرگاه دیگری را برای ورود به غزه باز کرد. اما یک نهاد وابسته به سازمان ملل گفت ۱۲۱ کامیونی که روز شنبه وارد غزه شدند، بسیار کمتر از ۵۰۰ کامیون در روز بود که پیش از جنگ به غزه می‌رسید.

پیشتر یک قطعنامه شورای امنیت در اوایل ماه جاری میلادی که خواستار آتش‌بس بشردوستانه بود، با وتوی ایالات متحده رای نیاورد. آمریکا و اسرائیل استدلال کرده‌اند که آن آتش‌بس به نفع حماس است.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد مدت کوتاهی پس از آن با رای اکثریت قاطع از قطعنامه مشابهی حمایت کرد، اما قطعنامه‌های مجمع عمومی الزام آور نیست.

XS
SM
MD
LG