لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۹

حمایت دوباره اسرائیل از آمریکا؛ نتانیاهو: پرزیدنت ترامپ با سرعت، شجاعت و قاطعیت علیه «ابر‌تروریست» سلیمانی اقدام کرد


نخست وزیر اسرائیل با هشدار به احتمال حمله ایران به اسرائیل تاکید کرد که این کشور کاملا در کنار ایالات متحده آمریکا ایستاده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز چهارشنبه ۱۸ دی ماه گفت که کشورش «در برابر کسانی که به دنبال حمله اسرائیل هستند، با «عزم » و «اراده» ایستاده و بیشترین ضربه را به آن‌ها وارد خواهد کرد.

نخست وزیر اسرائیل همچنین تاکید کرد که «قاسم سلیمانی مسئول کشتار تعداد بی‌پایانی از مردم بی‌گناه بود. او ثبات در بسیاری از کشورها را برهم زد. طی ده‌ها سال، او ترس، فلاکت و غم و اندوه ایجاد کرد و قصد اجرای اقدامات چندبرابر بدتر را داشت.»

نتانیاهو همچنین قاسم سلیمانی را «ابرتروریست» توصیف کرد و افزود به پرزیدنت ترامپ تبریک می‌گویم که با سرعت، شجاعت و قاطعیت علیه این «ابر‌تروریست» اقدام کرد، ابر‌تروریستی که طراح و مجری کمپین کشتار و تروریسم رژیم ایران در سراسر خاورمیانه و جهان بود.

نخست وزیر اسرائیل بار دیگر بر حمایت کشورش از آمریکا در مقابل جمهوری اسلامی تاکید کرد و افزود: «آنچه من‌ اینجا علنا می‌گویم و آنچه در روزهای اخیر به آن اشاره کردم، همان‌ چیزی است که بسیاری از رهبران خاورمیانه فکر می‌کنند. بسیار مهم است که تاکید کنیم، اسرائیل کاملا در کنار ایالات متحده آمریکا ایستاده است. آمریکا هیچ دوستی بهتر از اسرائیل ندارد و اسرائیل نیز هیچ دوستی بهتر از آمریکا ندارد.»

پیش از این برایان هوک نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، همچنین درباره عملیات منجر به کشته شدن قاسم سلیمانی گفته بود که سلیمانی مرگبارترین تروریست جهان بود و باید در مورد آن قاطعانه عمل می کردیم. اگر ما اقدام نمی‌کردیم امروز از من سوال می کردید که چرا اقدام لازم را انجام ندادید.

او یادآوری کرد: قاسم سلیمانی به اسد در کشتار صدها هزار تن از مردم سوریه کمک کرد. سپاه و نیروی قدس مسئول مرگ هزاران ایرانی هم هستند از جمله ۱۵۰۰ ایرانی بیگناه که در اعتراضات آبان ماه کشته شدند.

سه شنبه شب، سپاه پاسداران پایگاه «عین الاسد»، محل استقرار نیروهای آمریکایی در غرب عراق، را هدف حمله موشکی قرار داد.

این حملات واکنش ایران به کشته‌شدن قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس توسط آمریکا بود. جمعه گذشته آمریکا با فرمان پرزیدنت ترامپ، قاسم سلیمانی و معاون حشد الشعبی را در نزدیکی فرودگاه بغداد کشت.

پرزیدنت ترامپ می گوید دستور حمله موشکی به فرمانده پیشین نیروی قدس را او صادر کرد؛ زیرا سلیمانی سازمان دهنده حملات به آمریکایی ها و عراقی ها بود و قصد انجام اقدامات تروریستی بیشتری را داشت.

وزارت خارجه ایالات متحده روز یکشنبه ۱۵ دی ماه در یک توئیت نوشت: «سلیمانی قهرمان نبود. او قاتل ایرانی ها، آمریکاییان، و هزاران تن دیگر بود.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG