لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۰

جروسالم پست: اسراییل بهای سنگینی برای درگیری با اوباما بر سر ایران می‌پردازد


Muslim pilgrims gather on Mount Mercy on the plains of Arafat during the annual haj pilgrimage, outside the holy city of Mecca, Saudi Arabia.
Muslim pilgrims gather on Mount Mercy on the plains of Arafat during the annual haj pilgrimage, outside the holy city of Mecca, Saudi Arabia.

مقاله‌ای از یاکوو لاپین در روزنامه جروسالم پست

آموس یادلین رییس پیشین اطلاعات ارتش اسراییل می‌گوید، کشورش بهای سنگینی را در نتیجه تصمیم بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل برای رویارویی شدید با باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا بر سر توافق هسته‌ای با ایران می‌پردازد. یادلین معتقد است که روابط تلخ پس از آن برخوردهای سیاسی به مولفه‌ای عمده در بی نتیجه ماندن موافقتنامه کمک دفاعی آمریکا به اسراییل طی ده سال آینده بدل شده است.

آموس یادلین، مدیر اجرایی "انستیتو مطالعات امنیت ملی" در تل آویو، در گزارشی که چند روز پیش منتشر کرد استدلال می‌کند ادامه کوتاهی آمریکا و اسراییل در رسیدن به یک یادداشت تفاهم که موافقتنامه کمک دفاعی آمریکا به اسراییل طی یک دهه آینده را رسمیت خواهد بخشید تا حدودی به خاطر روابط بد بین دو رهبر است.

یادلین برخورد دولت اوباما و دولت نتانیاهو در تابستان گذشته را فاکتوری عمده توصیف کرده است و می‌نویسد: "برخوردها بر سر توافق هسته ای ایران و اختلاف بر سر یادداشت تفاهم در سال ۲۰۱۵ نتیجه یک سیاست اشتباه بود که اسراییل بهای سنگینی برای آن می پردازد و این مساله دفاعی را هم در بر گرفته است."

آموس یادلین، ژنرال بازنشسته ارتش اسراییل، همچنین می‌گوید که ناتوانی در انجام موافقتنامه کمک‌های دفاعی نمی‌تواند صرفا نتیجه اختلاف بر سر اعداد و ارقام باشد.

به گفته او، اختلافات عمیق و تفاوت نظر ناشی از دیدگاه های استراتژیک غیرهمسو به تهدیدها در خاور میانه و اختلاف بر سر اهمیت استراتژیک اسراییل دو طرف را از هم جدا کرده است.

آموس یادلین که کاندیدای حزب "اتحاد صهیونیستی" برای وزارت دفاع اسراییل در انتخابات قبلی بود، در تابستان ۲۰۱۵ نوشته بود: "دولت اسراییل راه مواجهه با دولت آمریکا را در پیش گرفت و به پیشنهاد آمریکا در واکنش به خطرات ناشی از توافق هسته ای ایران بی اعتنایی کرد. خودداری اسراییل از گفتگو با اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا، بر سر مساله جبران مافات پیش از تصویب توافق هسته ای ایران و رای گیری بر سر آن و سخنرانی عنادآمیز بنیامین نتانیاهو در کنگره آمریکا، موضع اسراییل را به شدت در مذاکرات دفاعی تضعیف کرد."

آموس یادلین به دولت اسراییل پیشنهاد کرده است با تجدید تماس ها با دولت اوباما توافقی فراگیر را فرموله کند که در راس آن واکنش به تهدید بلندمدت ایران، حفظ برتری نظامی اسراییل در منطقه، و ارتقای موضع اسراییل در مسائل دوجانبه دفاعی و اطلاعاتی قرار داشته باشد.

هشتاد و سه سناتور آمریکایی هفته گذشته نامه‌ای به رییس جمهوری آمریکا نوشتند و در آن از باراک اوباما خواستند از موافقتنامه ای بلندمدت حمایت کند که به شکل چشمگیری کمک‌های دفاعی به اسراییل را افزایش می‌دهد.

رییس پیشین اطلاعات ارتش اسراییل می‌گوید این نامه به دلیل ماهیت دو حزبی اش مهم بود.

آموس یادلین گفت، آمریکا و اسراییل هر دو باید در پی توافقی باشند که حق اسراییل را برای درخواست کمک مضاعف از دولت بعدی در واشنگتن و از کنگره آمریکا "در صورت تحقق پیش بینی های بدبینانه در باره قدرت گیری ایران، قدرتنمایی داعش، و یا بروز دیگر تحولات منفی در خاور میانه" محفوظ نگاه می‌دارد.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG