لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۵

رهبران امنیتی اسرائیل بر سر رویکرد نتانیاهو به توافق ایران اختلاف نظر دارند


بلومبرگ در گزارشی نوشت: سه مقام دولتی می گویند در میان رهبران امنیتی اسرائیل بر سر ضرورت ترمیم توافق هسته ای ایران اتفاق نظر وجود دارد، اما بعضی منطق ترک توافق بدون داشتن یک گزینه جایگزین بهتر را به پرسش گرفته اند.

رهبران سازمان های امنیتی اسرائیل مانند موساد و ارتش معمولا از اظهار نظر درباره مسائل دیپلماتیک پرهیز می کنند، اما مدیران اطلاعاتی بازنشسته راحت تر در این باره حرف می زنند. آموس گیلاد، مقام ارشد دفاعی اسرائیل که اخیرا بازنشسته شد، می گوید تصمیم ایالات متحده برای خروج از برجام باید بخشی از یک تلاش گسترده تر برای پایان دادن به برنامه هسته ای ایران باشد.

گیلاد در مصاحبه ای گفت: «یافتن یک گزینه جایگزین یک ضرورت است. بحثی نیست که ایران سیاستی بی رحمانه را در خاورمیانه به پیش می برد؛ مساله این است که اگر آمریکا توافق هسته ای را بدون هماهنگی با شرکای عمده اش لغو کند، اوضاع بهتر یا بدتر می شود. ایالات متحده لازم است تصمیمی بگیرد که در یک استراتژی فراگیرتر جای می گیرد.»

ژنرال گدی آیزنکوت، رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل، اخیرا به روزنامه هاآرتض گفت برجام «با تمام نواقص اش کارآیی داشته است و تصور جنگ افزار هسته ای در دستان ایران را برای ۱۰ تا ۱۵ سال بعد به کناری گذاشت».

به باور اهود المرت، نخست وزیر پیشین اسرائیل، «ایران تهدیدی برای موجودیت اسرائیل نیست. این پتانسیل را دارد که در بلند مدت چنین تهدیدی بشود، اما این امری فوری نیست».

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG