لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۹

واكنشها نسبت به تسريع انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم


بیانیه وزارت خارجه امريكا که به موجب آن انتقال سفارتخانه آمریکا از تل اویو به اورشلیم تسریع شده و در اواسط ماه مه (حدود سه ماه دیگر) مرحله نخست این برنامه عملی خواهد شد، با ابراز خوسندی همه مقامات سیاسی یهودی در اسرائیل روبروشد ولی یک بار دیگر خشم فلسطینی ها را برانگیخت.

در مقابل، واکنش کشورهای عرب در این زمینه ملایم و حتی آمیخته با سکوت بود. اما جمهوری اسلامی ایران آن را فرصتی دانست که بار دیگر به حملات گزنده علیه دولت واشنگتن دست بزند.

گرمترین سپاسگزارى از زبان نخست وزیر اسرائیل بنیامین نتانیاهو شنیده شد که ساعتی پس از اعلام رسمی این تصمیم از جانب وزارت خارجه آمریکا، لازم دانست امتنان عمیق خود را نسبت به اقدام پرزیدنت ترامپ بیان کند.

به گزارش دفتر نخست وزیری اسرائیل، نتانیاهو روز یکشنبه ٦ اسفندماه نیز در آغاز جلسه هفتگی هیات دولت، دوباره از پرزیدنت ترامپ تشکر کرد و گفت که در واقع رئیس جمهوری ایالات متحده دو هدیه به اسرائیل داده، که یکی جلو انداختن موعد انتقال سفارتخانه و دیگری همزمانی این اقدام با هفتادمین سالگرد برپایی اسرائیل نوین است.

مقامات آمریکایی نیز بر اهمیت این نکته تاکید گذاشتند که اقدام تاریخی پرزیدنت ترامپ مصادف با روز تاریخی برپایی اسرائیل است.

روزنامه اسرائیلی یدیعوت اهارونوت به نقل از مقامات آمریکایی نوشت که در مرحله کنونی، تنها دفتر سفیر آمریکا دیوید فریدمن به اورشلیم انتقال می یابد، زيرا برای انتقال کل سفارتخانه، حدود دو سال وقت لازم است و به ویژه مستلزم یافتن یک بنای مناسب و یا برپایی یک ساختمان ویژه است که دست کم دو سال به درازا خواهد كشيد.

همچنین، سفارتخانه حدود دو هزار نفر کارمند دارد که باید برای همه آن ها مسکن یافت.

روزنامه ییسرائل هیوم، در مقاله ای به قلم بوعز ییسموت سردبیر آن نوشت: «فلسطینیان باید دریابند که عصر جدیدی فرا رسیده است. آن ها باید این واقعیت را هضم کنند که رئیس جمهوری دیگری در کاخ سفید نشسته و قواعد بازی کاملا دگرگون شده است».

ولی مقامات ارشد فلسطینی نسبت به سیاست ایالات متحده واکنش های بسیار خشمگینانه ای نشان دادند.

به نوشته روزنامه الحیاة الجدیدة ارگان تشکیلات خودگردان فلسطینی، صائب عریقات دبیرکل سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) گفت که ایالات متحده یکبار دیگر خود را از رده میانجی عادل خارج ساخته و به اقدامی دست زده که به روند صلح اسیب می رساند.

واکنش های مشابهی نیز از زبان شخصیت های بلندپایه دیگر فلسطینی شنیده شد.

پرزیدنت ترامپ فرداى روزی که اعلام كرد كه از دیدگاه دولت او اورشلیم پایتخت اسرائیل است، تاکید کرد که مانع دیگری را از سر راه مذاکرات صلح اسرائیل و فلسطینی ها برداشته و راه را هموارتر کرده است.

یک حقوقدان سرشناس فلسطینی به نام «زیاد ابو زیاد» در مصاحبه با بخش عبری رادیو اسرائیل گفت که از دیدگاه او، فلسطینیان نباید «زيادى خشمگين شوند»، زیرا پرزیدنت ترامپ تاکید کرده که با اعلام پایتختی اورشلیم، هیچ قاعده و قانونی برای طرفین تعیین نمی کند و مرزهایی برای این شهر مشخص نمی سازد، بلکه تاکید دارد که آینده این شهر در مذاکرات مستقیم بین اسرائیل و فلسطینی ها تعیین خواهد شد.

زیاد ابو زیاد کهچند سال وزیر امور زندانیان فلسطینی در حکومت خودگردان بوده، به سیاستمداران کنونی فلسطینی توصیه کرد زمان را از دست ندهند و با اسرائیل وارد گفتگوهای صلح شوند.

این حقوقدان توضیح داد که حتی پس از انتقال دفتر سفیر به ساختمان كنسولگرى آمریکا در اورشلیم، سرکنسول همچنان گزارش های خود را به طور مستقیم (و نه از طریق سفیر) به وزارت خارجه آمریکا در واشنگتن خواهد فرستاد.

خبرگزاری فلسطینی «وفا» از قول شخصیت های فلسطینی که از آن ها نام نبرد، دوشنبه ٧ اسفندماه نوشت که این اقدام ایالات متحده موجب جری تر شدن اسرائیل گردیده است.

اشاره این شخصیت فلسطینی به رفتار گیلعاد اِردان وزیر امنیت داخلی اسرائیل بود که دستور داد از دیدار وزیر آموزش و پرورش فلسطینی از شرق اورشلیم جلوگیری شود.

قرار بود «صبری سعیدم» وزیر اموزش و همچنین «رولا مأوا» وزیر گردشگری فلسطینی به دعوت مدارس عربی و مراکز جهانگردی فلسطینی به شرق اورشلیم بیایند.

منابع امنیتی اسرائیل به وزیر امنیت داخلی اطلاع داده بودند که صبری سعیدم قصد دارد از یک مدرسه عربی وابسته به کلیسای مسیحی دیدن کند و در انجا سخنرانی کرده و سپس یک کنفرانس مطبوعاتی برپا سازد.

گیلعاد اردان گفت که دستور جلوگیری از دیدار را به این جهت صادر کرده که فلسطنیان با اقداماتی از این قبیل، می خواهند سیادت اسرائیل بر اورشلیم را زیر سئوال ببرند.

رهبران فلسطینی می گويند شرق اورشلیممتعلق به آنهاست و قصد دارند پایتخت کشور مستقل فلسطین را در آن جا قرار دهند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG