لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۲

گزارش سازمان ملل محاصره دريايی غزه توسط اسرایيل را قانونی می نامد


گزارش سازمان ملل محاصره دريايی غزه توسط اسرایيل را قانونی می نامد
گزارش سازمان ملل محاصره دريايی غزه توسط اسرایيل را قانونی می نامد

روزنامه نیویورک تایمز گزارشی منتشر کرده که گفته می شود درز يک کپی از گزارش گروه تحقيقی سازمان ملل متحد است درباره حمله مرگبار اسرایيل به يک کشتی ترکيه که سعی داشت محاصره دريايی غزه توسط اسرایيل را بشکند، منتشر کرده است. در اين گزارش برخورد نيروهای اسرائيل «قانونی» ولی «بيش از حد و بی دليل» توصيف شده است.

در این گزارش، که روز پنجشنبه در وب سایت روزنامه نيويورک تايمز منتشر شد، آمده است که سازمان ملل، عمليات ۳۱ ماه مه ۲۰۱۰ ميلادی کماندوهای اسراییل را در کشتی «ماوی مرمره» از ترکيه که در آن ۹ شهروند ترک، از جمله يک آمريکايی ترک تبار به ضرب گلوله کشته شدند، سرزنش می کند. چندین سرباز اسراییلی نیز در اين عمليات زخمی شدند.

جفری پالمر، نخست وزير سابق نيوزيلند و آلورو اوريبه، رييس جمهوری پیشین کلمبيا نويسندگان اصلی اين گزارش هستند. اين گروه چهار نفره تحقيقی شامل نمايندگان دولت ترکيه و اسراییل نيز می شود.

اين گروه تحقيقی نتيجه گيری کرده است که محاصره دريايی اسراییل از غزه «از لحاظ امنيتی مشروع است» تا از ورود اسلحه به اين منطقه جلوگيری شود. به استناد اين گزارش کماندوهای اسراییلی برای حفاظت از جان خود در پاسخ به «مقاومت شديد، سازمان يافته و خشونت آميز» برخی از مسافران کشتی ماوی مرمره، متوسل به زور شدند. اما اين گزارش همچنين از کشته شدن افراد که ناشی از عمليات اسراییل بوده است، انتقاد می کند و آن را «غير قابل قبول» می نامد. اين گزارش می گويد اسراییل «توضيح رضايت بخشی» برای قتل ۹ نفر، که بیشتر آنان «به ضرب چند گلوله از پشت و يا از فاصله بسيار نزديک» کشته شدند، ارائه نداده است.

معاون سخنگوی سازمان ملل متحد روز پنجشنبه گفت: انتظار می رود این گزارش به طور رسمی در «چند روز آینده منتشر شود». ترکيه مدت ها خواستار عذرخواهی اسراییل، پرداخت غرامت به خانواده های کشته شدگان و پايان اين محاصره دريايی بوده است. اسراییل حاضر به عذرخواهی نشده است ولی پرداخت غرامت و ابراز تاسف پيرامون اين حمله را رد نکرده است.

XS
SM
MD
LG