لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۴

نخست وزير اسرایيل عذرخواهی از ترکيه را برای حمله به غزه کماکان منتفی می داند


نتانیاهو نخست وزیر اسراییل مجددا از پوزش خواهی از ترکيه امتناع ورزيد. ۴ سپتامبر ۲۰۱۱
نتانیاهو نخست وزیر اسراییل مجددا از پوزش خواهی از ترکيه امتناع ورزيد. ۴ سپتامبر ۲۰۱۱

نخست وزير اسرایيل مجددا از پوزش خواهی از ترکيه برای حمله نظامی مرگبار سال گذشته اسرائيل به قايق های راهی غزه، که به کشته شدن ۹ فعال ترک منجر شد، امتناع ورزيده است.

بنجامين نتانياهو نخست وزير اسرایيل در عين حال روز يکشنبه گفت کشورش هيچگاه خواستار خراب شدن مناسبات با ترکيه نبوده است و کماکان نيز مايل نيست شاهد از هم پاشيده شدن مناسبات ميان دو کشور باشد.

ترکيه در واکنش به يک گزارش سازمان ملل متحد که حمله را قانونی اما اسرایيل را به استفاده بيش از حد از زور متهم می کند، ضمن اخراج سفير اسرائيل مناسبات نظامی با اسرایيل را معلق ساخته است.

اسرایيل روز شنبه در اطلاعيه ای که توسط دفتر نخست وزير منتشر شد با ابراز تاسف از اقدام های ترکيه يادآوری کرده است که اهميت مناسبات ميان دو کشور را درک می کند. اين اطلاعيه در عين حال می گويد اسرایيل نمی تواند به خواست آنکارا در مورد عذرخواهی برای حمله عمل کند زيرا اقدام اسرایيل در چارچوب دفاع از خود انجام گرفته است، که اقدامی مشروع و قانونی است.

سازمان ملل متحد در گزارش خود می گويد گرچه اقدام اسرایيل را قابل قبول نمی داند، اما ترکيه نيز برای جلوگيری از بروز يک برخورد خشونت آميز اقدام کافی به عمل نياورده است، زيرا برخی از فعالان ترک که مسلح به کارد و ساطور بودند به کماندوهای اسرایيلی حمله کردند.

گزارش سازمان ملل متحد در يک مورد اصلی اسرایيل را تبرئه می کند و آن اينکه محاصره غزه توسط اسرایيل اقدامی قانونی برای جلوگيری از اسلحه رسانی به ستيزه جویان فلسطينی در غزه است.

عبدالله گل نخست وزير ترکيه گزارش سازمان ملل را از ديدگاه ترکيه باطل و بی ارزش اعلام کرده است. اسرایيل تلويحا گفته است گزارش را می پذيرد. ترکيه از اسرایيل خواستار پوزش و غرامت برای خانواده های قربانيان و لغو محاصره شده بود. اسرایيل می گويد ابراز تاسف را منتفی نمی داند و برای پرداخت غرامت ابراز آمادگی کرده است.

XS
SM
MD
LG