لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۸

اخراج سفیر اسراییل از ترکیه


پرچم های فلسطینی و ترکیه در برابر کشتی ماوی مرمره و عکس کشته شدگان در حمله اسراییل به این کشتی
پرچم های فلسطینی و ترکیه در برابر کشتی ماوی مرمره و عکس کشته شدگان در حمله اسراییل به این کشتی

ترکیه سفیر اسراییل در آنکارا را روز جمعه اخراج کرد و تمام توافق های نظامی با آن کشور را به حال تعلیق در آورد.

احمد داوداوغلو وزیر امور خارجه ترکیه روز جمعه گفت دولت ترکیه حضور دیپلماتیک خود در اسراییل را به سطح دبیر دوم کاهش می دهد. این تصمیم پس یک روز پس از آن گرفته می شود که نیویورک تایمز جزییاتی از گزارش سازمان مل متحد درباره حمله سال گذشته اسراییل به یک کشتی ترکیه را منتشر کرد.

بنا بر این گزارش، یک هیات سازمان ملل متحد محاصره دریایی غزه توسط اسراییل را قانونی خواند، اما این هیات تلاش دولت اسراییل را در متوقف ساختن کشتی ترکیه برای شکستن محاصره «بیش از اندازه و غیر منطقی» اعلام کرد. گزارش مرگ های ناشی از حمله کماندوهای اسراییل را «غیر قابل قبول» می داند و می گوید توضیحات اسراییل برای کشته شدن ۹ ترک که بیشتر آنان چند بار هدف گلوله قرار گرفتند، قانع کننده نبوده است.

با این حال، هیات همچنین می گوید کماندوهای اسراییلی پس از ورود به کشتی برای حفاظت از خود در برابر «مقاومت سازمان یافته و خشن» برخی از مسافران، از زور استفاده کرده اند.

عبدالله گل رییس جمهوری ترکیه اعلام کرد گزارش سازمان ملل متحد برای ترکیه «باطل و بی ارزش» است و از آن به دلیل توصیف محاصره دریایی غزه توسط اسراییل به عنوان یک عمل امنیتی مشروع و مطابق با قوانین بین المللی انتقاد کرد.

اسراییل یادآور شده است که یافته های گزارش را قبول می کند، اما روز جمعه تکرار کرد که پوزش نخواهد خواست. ترکیه از دیرباز از اسراییل خواسته است برای حمله به کشتی پوزش بخواهد، به خانواده های کشته شدگان غرامت بپردازد و به محاصره غزه پایان دهد. اسراییل حاضر به عذرخواهی نیست اما ابراز تاسف و پرداخت غرامت را رد نکرده است.

مقام های اسراییلی که به شرط ناشناس ماندن سخن می گفتند، گزارش را که گویا حاکی است اقدام های اسراییل قوانین بین المللی را نقض نکرده، ستودند. در عین حال یک مقام اسراییلی به خبرگزاری فرانسه گفت موارد مشخصی نیز ناگفته مانده است.

قائم مقام سخنگوی سازمان ملل متحد روز پنجشنبه گفت او انتظار دارد گزارش ظرف چند روز آینده رسما منتشر شود. سازمان ملل متحد درباره آنچه در نیویورک تایمز انتشار یافته اظهار نظر نکرده است.

گزارش در ماه ژوئیه تکمیل شد، اما مقام های سازمان ملل متحد انتشار آنرا بارها به تاخیر انداختند تا به اسراییل و ترکیه فرصت دهند اختلافات مربوط به حادثه کشتی «ماوی مرمره» را حل کنند.

XS
SM
MD
LG