لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۹

اسراییل کشتی های توقیف شده را به ترکیه باز می گرداند


اسراییل کشتی های توقیف شده را به ترکیه باز می گرداند
اسراییل کشتی های توقیف شده را به ترکیه باز می گرداند

اسراییل تصمیم دارد سه کشتی را که در زمان حمله مرگبار کماندوهای اسراییلی به کشتی های امداد رسان به غزه توقیف کرده بود، به ترکیه بازگرداند.

به گفته مقامات اسراییلی این تصمیم روز جمعه به دولت ترکیه ابلاغ شد. در حمله ۳۱ ماه مه به ناوگان امدادی، ۹ فعال هوادار فلسطینیان کشته شدند و موجب شد روابط همیشه گرم اسراییل و ترکیه به سردی بگراید. ۸ تن از آنها ترک و نفر دیگر یک آمریکایی ترک تبار بود.

کشتی های امدادی قصد داشتند محاصره غزه را بشکنند و کمک ها را مستقیما به فلسطینیان برسانند. از آن پس اسراییل برای کاهش محاصره غزه گام هایی برداشته است.

با این وجود، اسراییل روز پنجشنبه هشدار داد به ۲ کشتی لبنانی که آماده سفر به سوی عزه می شوند، اجازه رسیدن به منطقه تحت کنترل فلسطینیان را نخواهد داد.

نماینده اسراییل در سازمان ملل متحد، در نامه ای اعلام کرد اسراییل تمام حقوق خود را «برای استفاده از همه امکانات لازم» برای پیشگیری از شکستن شدن محاصره، حفظ خواهد کرد.

این هشدار ساعاتی پس از اعلام شد که شیمون پرز، رییس جمهوری اسراییل، گفت تمایلات ضد اسراییلی در سازمان ملل در گناهکار شناخته شدن این کشور پس از حمله ماه مه نقش داشته است.

XS
SM
MD
LG