لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۴

دیدگاه| اسرائیل به خاطر جلوگیری از فاجعه انسانی در سوریه مداخله کرد


یادداشتی در واشنگتن اگزمنر از جاشوآ بلاک، رئیس و مدیر «پروژه اسرائیل» و مقام پیشین دولت کلینتون

وقتی رژیم بشار اسد در سال ۲۰۱۶ به حمله ای تمام عیار به شرق «حلب» دست زد، ده ها هزار غیرنظامی در استان «ادلب» پناه گرفتند. وقتی نیروهای سوریه شورشیان را در «غوطه» زیر آتش گرفت، هزاران آواره دیگر راهی شمال شدند. اکنون، ارتش سوریه با پشتیبانی ایران و روسیه برای حمله نهایی به آخرین سنگرگاه شورشیان در ادلب آماده می شود.

یک مقام ارشد آمریکا روز پنج شنبه هشدار داد که «شواهد فراوانی از آماده کردن جنگ افزار شیمیایی» وجود دارد. حدود ۳ میلیون غیرنظامی شامل یک میلیون کودک میان پیشروی و بمباران نیروهای رژیم و متحدانش گیر افتاده اند.

با چشم پوشی جهان و ادامه حملات شیمیایی، اسرائیل بیش از پیش به درون این آشوب کشیده می شود. سیاست محدود بقا برای مهار نفوذ ایران و حزب الله به یک استراتژی چند وجهی برای تامین امنیت اسرائیل و تخفیف رنج غیرقابل تصور غیرنظامیان سوری بدل شده است.

طی شش سال جنگ سوریه، اسرائیل تنها کشوری بوده که مواضع رژیم اسد و نیروهای متحدش را بمباران کرده است. بسیاری از سوری ها این را فراموش نکرده اند. یک مجروح سوری در بیمارستانی در اسرائیل گفت: «اسرائیل دشمن نیست. بشار دشمن است.»

ایران حامی اصلی اسد در عین حال می کوشد جبهه جدیدی علیه اسرائیل بگشاید و هلال نفوذ خود را از عراق، سوریه و لبنان به مدیترانه گسترش بدهد. این رویکرد اسرائیل را مجبور به اجرای خط قرمزهایش کرده است.

طی سال گذشته بیش از ۲۰۰ هدف نظامی ایران در سوریه هدف حمله ارتش اسرائیل قرار گرفته است. بیش از ۸۰۰ موشک و گلوله توپ برای جلوگیری از ایجاد پایگاه دائمی ایران در سوریه شلیک شده است.

اسرائیل در پی ورود روسیه به جنگ، با مسکو بر سر توافق های تنش زدایی و پرهیز از تلفات روس ها در حملات هوایی اسرائیل مذاکره کرد تا بلکه از حمایت کرملین در محدود کردن نفوذ تهران در سوریه برخوردار شود. چنین نشد.

اسرائیل به مشارکتی دشوار با جنگجویان مخالف اسد در نزدیکی مرزهایش دست زد. در ضمن با سازمان های امداد در بخش سوری بلندی های جولان وارد همکاری شد و کمپین کم سابقه ای را برای تخفیف رنج غیرنظامیان سوری در پیش گرفت.

اسرائیل از سال ۲۰۱۳، بیش از ۵ هزار مجروح سوری را در بیمارستان های نظامی اش در مناطق مرزی و بیمارستان های عمومی در شمال اسرائیل درمان کرده است. بیش از ۱۱۰ عملیات امداد هم انجام گرفته که شامل ارائه غذا، بنزین، لباس و داروهای ضروری بوده است.

اسرائیل همچنین در ژوییه ۲۰۱۶ در یک عملیات نجات بیش از ۴۰۰ عضو سازمان دفاع مردمی سوریه موسوم به «کلاه سفیدها» و خانواده شان را از جنوب غربی سوریه به اردن منتقل کرد.

در حالی که جهان برای بدترین رویداد در ادلب از جمله یک حمله شیمیایی احتمالی دیگر آماده می شود، امیدوارم سوری ها دست کم بدانند و به یاد داشته باشند که چه کسانی در مصایب آن ها در کنارشان بودند و چه کسانی نبودند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG