لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۳۱

سوريه از حمله اسراييل به يک مرکز تحقيقاتی خبر داد


مقامات سوریه می گویند هواپیماهای جنگی اسرائیل روز چهارشنبه یک مرکز تحقیقات نظامی در نزدیکی دمشق را بمباران کردند، اما گزارش های مربوط به حمله اسرائیل به یک کاروان اسلحه در نزدیکی مرز با لبنان را تکذیب کردند.

بیانیه فرماندهی نظامی سوریه حمله سحرگاه چهار شنبه را به عنوان «حمله مستقیم به یک مرکز تحقیقات علمی» - حدود ۱۵ کیلومتری شمال غرب پایتخت سوریه - توصيف کرد. مقامات گفتند که در اين حمله دو نفر کشته شدند و پنج نفر دیگر مجروح گرديدند.

بر اساس اين بیانیه، حمله اسرائیل به دنبال ماه ها «تلاش های ناموفق» برای به دست گرفتن کنترل این تاسیسات توسط به گفته دولت سوریه، «گروه های تروریستی» صورت می گيرد. گروه های تروریستی برچسبی است که دولت سوريه در مورد مخالفان مسلح در تلاش برای سرنگونی رئیس جمهوری بشار اسد به کار می برد.

بنا بر گزارش ها خلبانان اسرائیلی در ارتفاع پایین برای گريز از رادارهای سوريه به حريم هوايی آن کشور پرواز کرده اند.

ساعاتی پس از اين حمله رسانه های غربی و اسرائيلی از يک حمله هوایی اسرائیل به کاروانی در نزديکی مرز سوريه با لبنان که گمان می رفت قطعات موشکی به حزب الله منتقل می کرد خبر دادند. نیروهای شبه نظامی شیعه حزب الله مستقر در لبنان بشدت مخالف اسرائيل هستند.

اين حملات به طور مستقل تا اواخر روز چهارشنبه تایید نشده است و مقامات اسرائیلی حاضر به اظهار نظر در مورد این گزارش ها نبوده اند.

اسرائیل در هفته های اخیر هشدار داده است که هرگونه نقل و انتقال سلاح های سوریه به گروه های شبه نظامی مانند حزب الله را تحمل نخواهد کرد.
XS
SM
MD
LG