لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۰

ديدار رييس ستاد ارتش اسراييل از مرز با سوريه


رئيس ستاد ارتش اسرائيل روز يکشنبه از نواحی تنش آلود مرز اسرائيل و سوريه ديدن کرد. اين ديدار در حالی انجام گرفته که به گفتۀ شاهدان عينی در حال حاضر تانک های اسرائيل در بلندی های جولان مستقر هستند و چندين انفجار در منطقه صورت گرفته است.

يک سخنگوی ارتش اسرائيل روز يکشنبه اعلام کرد که روز شنبه سه تانک ارتش سوريه به منطقه غيرنظامی واقع در بلنديهای جولان وارد شدند؛ نيروهای دفاعی اسرائيل در مورد اين حرکت به صلحبانان سازمان ملل متحد در منطقه شکايت کرد.

سخنگوی ارتش اسرائيل می گويد، نمی داند مأموريت تانک ها چيست. اما رسانه های اسرائيلی می گويند، تانک ها برای مقابله با شبه نظاميان مخالف اسد در روستای بئرعجم در بلنديهای جولان هستند.

اسرائيل با اينکه به لحاظ تکنيکی در جنگ با سوريه است، اما برای احتراز از تحريک همسايگان درگير بحران های داخلی خود سعی می کند با احتياط کامل رفتار کند.

خمپاره اندازی های بی هدف سوريه در نواحی مرزی اسرائيل در ماه سپتامبر گذشته باعث شد تا شکايت مشابهی از طرف اسرائيل به ناظران سازمان ملل متحد در منطقه تسليم شود. ناظران سازمان ملل متحد اکنون مدتهاست که برای نظارت بر امر آتش بس دوفاکتوی اسرائيل و سوريه در منطقه حضور دارند.

اسرائيل در جريان جنگ شش روزه در سال ۱۹۶۷ منطقه سوق الجيشی بلندی های جولان را از سوريه گرفت و در سال ۱۹۸۱ آن را ضميمه خاک خود کرد، اقدامی که جامعه بين المللی تا کنون از به رسميت شناختن آن خودداری کرده است.
XS
SM
MD
LG