لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۶

اسرائیل مواضع نیروی قدس سپاه در سوریه را مورد هدف قرار داد؛ دیده‌بان حقوق بشر در سوریه: در این حملات ۱۱ نفر کشته شدند


عکس آرشیوی است
عکس آرشیوی است

اسرائیل از «حمله گسترده» به مواضع نظامی نیروی قدس سپاه پاسداران در خاک سوریه در شب گذشته خبر داده است.

ارتش اسرائیل روز چهارشنبه ۲۹ آبان ماه در صفحه رسمی توئیتر خود با تایید این خبر نوشت که «ما در واکنش به موشک‌های پرتاب‌شده در شب گذشته به‌سوی اسرائیل توسط نیروهای ایرانی در سوریه، به اهداف متعلق به نیروی قدس ایران و ارتش سوریه حمله گسترده‌ای کرده‌ایم.»

همچنین ارتش اسرائیل در توئیتی دیگر نوشت که علی رغم «هشدارهای واضح» مبنی بر خودداری از چنین حملاتی، «یک موشک ضدهوایی سوریه» پرتاب شده است. در نتیجه تعدادی از سامانه‌های پدافند هوایی سوریه نابود شدند.

ارتش اسرائیل به حکومت سوریه هشدار داده است که این «رژیم را مسئول اقدامات انجام شده در خاک سوریه» می داند که اجازه «حملات بیشتر علیه اسرائیل» را می دهد.

صفحه توئیتر فارسی وزارت خارجه اسرائیل هم در این باره با اشاره به هدف قرار دادن مواضع نظامی نیروی قدس سپاه پاسداران در خاک سوریه از سوی جنگنده‌های اسرائیل، نوشت که «این مواضع شامل موشک‌های زمین به هوا، مخازن سلاح، اتاق‌های فرمان و پایگاه‌های نظامی بود. این حملات در واکنش به شلیک راکت توسط نیروهای رژیم ایران از سوریه علیه اسرائیل انجام شد.»

به گزارش رویترز، بنیامنین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل نیز روز چهارشنبه ۲۹ آبان ماه بار دیگر تاکید کرده است که «هر کس به ما صدمه بزند به او آسیب خواهیم رساند.»

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز به نقل از دیده بان حقوق بشر در سوریه که بریتانیا مستقر است، گزارش داد که حمله هوایی اسرائیل به خاک سوریه منجر به کشته شدن ۱۱ نفر شده است. که از جمله کشته شدگان ۷ نفر غیرسوریه‌ای هستند که «احتمال می رود ایرانی» باشند.

ارتش اسرائیل در سال‌های اخیر حمله‌های متعددی را نیز علیه نیروهای ایرانی مستقر در سوریه و متحدانش انجام داده است. یک مقام ارشد اسرائیل آبان ماه سال گذشته به رویترز گفته بود که اسرائیل در دو سال اخیر بیش از دویست حمله را علیه اهداف ایران در سوریه انجام داده است.

دولت ایالات متحده همواره هرگونه تهدید علیه اسرائیل را به شدت محکوم، و از حق اسرائیل برای دفاع از خود در برابر تهدیدهای پیش رو حمایت کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG