لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۰

دیدگاه: اسرائیل کریدور تهران به بلندی جولان در سوریه را تحمل نمی‌کند


تانک اسرائیلی در منطقه ای مشرف بر بلندی جولان در خاک سوریه.
تانک اسرائیلی در منطقه ای مشرف بر بلندی جولان در خاک سوریه.

یادداشتی از زیوا دال در روزنامه واشنگتن تایمز

اسرائیل برای واشنگتن و مسکو روشن کرده است که نمی تواند کریدور زمینی ایران از تهران به بلندی های جولان را تحمل کند و اگر آمریکا و روسیه در بیرون راندن ایران و حزب الله از سوریه کوتاهی کنند، اورشلیم آماده است تا با اقدامی یکجانبه مانع این شود که ایران در مرز شمالی اسراییل حضور خود را تثبیت کرده و قابلیت اش برای حمله به اسرائیل را تقویت کند.

اسرائیل از این ترس دارد که دست آخر روس ها و آمریکایی ها بدون فرموله کردن قرار و مدارهای فراگیر درباره چگونگی آینده سوریه پس از جنگ داخلی به یک توافق با یکدیگر برسند.

در حالی که رییس جمهوری آمریکا سخت بر کره شمالی، افغانستان، پاکستان و مساله اسرائیلی ها و فلسطینیان تمرکز کرده است، ایران در میدان جنگ واقعیت هایی را رقم می زند که ظاهرا زیر رادار آمریکا قرار دارد. اگر پرزیدنت ترامپ به دقت بر ایران تمرکز نکند، شکست در شرف وقوع داعش در سوریه، تاثیری معکوس خواهد داشت و در را بر روی بی ثباتی بزرگتری در خاورمیانه می گشاید.

اگر دولت ترامپ بر سر مساله حضور ایران در سوریه اقدامی نکند، تضمینی خواهد بود بر توفیق سیاست اوباما در ترویج استیلای ایران بر خاورمیانه. اینک زمان رسیدگی به تجمع تهدید ناشی از ایران در سوریه است پیش از این که برای این کار خیلی دیر شود.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG