لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۶

دیدگاه| حمله ادعایی اسرائیل در سوریه: چرا سکوت ایران سرشار از ناگفته هاست


سربازان اسرائیلی در کنار سیستم موشکی پاتریوت در شمال شهر حیفا
سربازان اسرائیلی در کنار سیستم موشکی پاتریوت در شمال شهر حیفا

یادداشتی از زوی بارئل در هاآرتص

دقیقا چه چیزی در سوریه مورد حمله قرار گرفته شد؟ رسانه ها در ایران می گویند هیچ پایگاه ایران در نزدیکی دمشق مورد حمله قرار نگرفته است. نهایتا یک انبار اسلحه نیروی زمینی سوریه در نزدیکی پایتخت بوده است. اما بنا بر گزارش رسانه های ترکیه محل مورد حمله نه تنها یک انبار تسلیحاتی بلکه محل استقرار یک واحد نظامی سوریه و کارخانه اسلحه سازی بوده است.

به گزارش رسانه های تهران و دمشق، دفاع موشکی سوریه موشک های زمین به زمین اسرائیلی را که از تل الفرس در بلندی های جولان شلیک شده بود رهیابی و ساقط کرد. همزمان هواپیماهای اسرائیلی نقاطی را در سوریه با موشک های هوا به زمین از مرز هوایی لبنان هدف قرار دادند.

از گزارش های ایران چنین برمی آید که می کوشند این حمله را یک تصادف بی ارتباط به ایران نشان بدهند که نیازی نیست تیتر اصلی اخبار شود.

بنا بر گزارش ها در سوریه حمله به شهر الکسوه در جنوب دمشق صورت گرفته است. اگر این خبر حقیقت داشته باشد این نقطه پایگاه سوریه متعلق به فعالین حزب الله و دیگر نیروهای مورد حمایت ایران است. عدم واکنش رسمی ایران تا کنون و عدم تاکید بر حفاظت از تمامیت ارضی سوریه تاییدی بر این واقعیت است که تهران نمی خواهد این حمله به آزمونی استراتژیک و در نهایت درگیری مستقیم با اسرائیل بیانجامد.

به گزارش مخالفان جمهوری اسلامی شمار نیروهای وابسته ایران در سوریه به هفتاد هزار تن می رسد که شامل نیروهای سپاه پاسداران، افغان های تیپ فاطمیون، جنگجویان حزب الله و دیگر عوامل خارجی اند. سرمایه گذاری نظامی جمهوری اسلامی در سوریه حتی پیش از بروز جنگ نشان می دهد که سوریه از اهمیت استراتژیک بالایی برای ایران برخوردار است و به این راحتی میدان را خالی نخواهد کرد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG