لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۳

اسرائیل کشتی سوئدی حامل کمک‌های بشردوستانه به غزه را توقیف کرد


اسرائیل کشتی سوئدی حامل کمک‌های بشردوستانه به غزه را توقیف کرد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:47 0:00

نیروهای ارتش اسرائیلی یک کشتی حامل کمک‌های فعالان سوئدی به مقصد نوار غزه را متوقف و آن را وادار به پهلوگیری در یکی از بنادر اسرائیل کرد.

خبرگزاری رویترز ضمن اعلام این خبر به نقل از فعالان سوئدی نوشت، این کشتی همچنین حامل تعدادی خبرنگار و سیاستمدار، از جمله منصف المرزوقی رئیس جمهوری پیشین تونس و نیز یکی از اعضای اسپانیایی پارلمان اروپا، است.

بر اساس این گزارش، ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای گفت نیروهای نظامی آن کشتی مذکور را در آب‌های آزاد توقیف نموده و سپس جهت بازرسی، وارد آن شدند.

کشتی سوئدی «ماریان»، آخرین مورد از حرکت فعالان خارجی است که در اعتراض به محاصره ۹ ساله نوار غزه توسط اسرائیل، از طریق دریای مدیترانه به سمت این منطقه تحت کنترل گروه فلسطینی حماس، به حرکت در آمده است.

نیروهای نظامی اسرائیل در اقدامی مشابه در اواخر ماه مه ۲۰۱۰ میلادی (بهار ۱۳۸۹ خورشیدی)، برای توقف یک کشتی حامل فعالان ترکیه در آب‌های مدیترانه متوسل به زور شدند، که منجر به کشته شدن ۱۰ نفر از سرنشیانان کشتی و بروز تنش‌های دیپلماتیک میان ترکیه و اسرائیل شدند.

به گزارش رویترز، در بیانیه روز گذشته ارتش اسرائیل آمده است، پس از طی مسیرهای دیپلماتیک، دولت اسرائیل به نیروی دریایی دستور داد به منظور جلوگیری از نقض محدودیت‌های دریایی، مسیر کشتی را تغییر دهند.

بر اساس این بیانیه، نیروهای اسرائیلی پس از بازرسی کشتی، آن را به سمت بندر اشتود در اسرائیل هدایت کردند و سرنشینان آن تحویل مقامات اداره مهاجرت اسرائیل خواهند شد.

کشتی سوئدی ماریان در رأس گروهی شامل پنج کشتی‌ حامل کمک‌های بشردوستانه، موسوم به «ناوگان آزادی» به سمت غزه در حرکت بود. در مجموع حدود ۵۰ نفر از فعالان معترض به محاصره غزه توسط اسرائیل از ۱۷ کشور مختلف جهان، از جمله یکی از قانونگذاران عرب اسرائیل، در این کاروان حضور داشتند.

بنا بر برخی گزارش‌ها، قرار است ۱۸ فعال سرنشین کشتی متوقف شده ماریان، از طریق فرودگاه بن گوریون از اسرائیل اخراج شوند.

XS
SM
MD
LG