لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۹

با صدور مجوز فروش گاز به مصر، اسرائیل نیز به جمع صادرکنندگان عمده انرژی پیوست


بخش انگلیسی صدای آمریکا - اسرائیل از روز دوشنبه و پس از امضای مجوز صادرات گاز طبیعی به مصر برای اولین بار صادرکننده عمده انرژی می شود. اعلام این خبر در حالی است که تا چند روز دیگر میدان گازی اسرائیل در دریای مدیترانه وارد خط صادرات خواهد شد.

یووال استاینیتز، وزیر انرژی اسرائیل، صدور این مجوز را یک «واقعه تاریخی» برای اسرائیل توصیف کرد. او گفت این چشمگیرترین پروژه همکاری اقتصادی بین دو همسایه از زمان امضای توافق صلح در سال ۱۹۷۹ است.

اسرائیل قصد دارد با رونق صنعت گاز از زغال سنگ فاصله گرفته و اقتصاد خود را به طور بالقوه دگرگون کند. اتحادیه اروپا با هدف کاهش وابستگی‌اش به گاز روسیه مشوق شکل‌گیری خطوط تازه انتقال گاز از جمله از طریق شرق مدیترانه بوده است. این راه ها همچنین می تواند مانع جاه طلبی ایران برای استفاده از سوریه به عنوان دروازه ای به مدیترانه باشد.

استاینیتز گفت: «این انقلاب گاز طبیعی ما را به یک قدرت در حوزه انرژی تبدیل می‌کند، درآمد عظیمی را در اختیار کشور قرار می‌دهد، و باعث کاهش چشمگیر آلودگی هوا می‌شود.»

اسرائیل سال گذشته قراردادی ۱۵ میلیارد دلاری را با مصر برای صادرات ۶۴ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی طی دوره ای ده ساله امضا کرده بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG