لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۳

اسرائیل استفاده از گازهای سمی در سوریه را تایید نکرد


اسرائیل روز سه شنبه درباره دقت گزارش های منتشر شده از سوی فعالان سوری ابراز شک کرد. این گزارش ها می گوید حاکمیت سوریه از سلاح های شیمیایی علیه مخالفان انقلابی که علیه دولت اسد تلاش می کنند استفاده کرده است.

موشه یعالون، معاون نخست وزیر اسرائیل به رادیو ارتش این کشور گفت: «اولین بار نیست که گزارش های اپوزیسیون را مشاهده می کنیم. به نفع اپوزیسیون سوریه است که مداخله نظامی بین المللی در سوریه رخ دهد. در شرایط فعلی تاییدی که ثابت کند سلاح شیمیایی مورد استفاده قرار گرفته ندیده ایم اما قطعا وقایع را دنبال می کنیم.»

سازمان نظارت بر وضع حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است روز یکشنبه، اظهارات و گزارش های فعالان را مبنی بر استفاده حاکمیت از سلاح شیمیایی در حمص جمع آوری کرد. اثبات این گزارش ها دشوار است چرا که دولت سوریه حضور رسانه ها در این کشور را محدود کرده است.

سازمان نظارت بر وضع حقوق بشر سوریه که با شبکه ای از فعالان در سوریه در ارتباط است می گوید گزارش ها حاکی است که شش تن از انقلابیون در خط مقدم درگیری های شهری در حمص پس از استنشاق گاز جان باختند. این گزارش می گوید نمی تواند استفاده از گازهای سمی را تایید کند و خواستار تحقیق در این زمینه شده است.

سوریه گفته است که هرگز علیه شهروندانش از سلاح شیمیایی استفاده نمی کند.
آقای یعالون درباره تصاویری که مجروحان بر اثر مسمومیت احتمالی با گاز منتشر شده گفت: «مطمئن نیستم آنچه در عکس ها دیده می شود نتیجه استفاده از سلاح شیمیایی باشد. می تواند چیز دیگری باشد.»

روز شنبه عاموس گیلعاد، یکی از مقامات دفاعی اسرائیل گفت علی رغم این که اسد کنترل بخش هایی از کشور را از دست داده، تسلیحات شیمیایی سوریه همچنان دست نخورده است.

اسرائیل به عنوان همسایه سوریه نگران آن بوده که سلاح های شیمیایی به دست شبه نظامیان اسلامگرا یا حزب الله لبنان بیافتد و هشدار داده که در صورت وقوع چنین چیزی، وارد عمل خواهد شد.

XS
SM
MD
LG